Jaką drogę przemierza śmieć w drodze na wysypisko oraz co zrobić, by podarować mu drugie życie? Między innymi tego dowiedzą się uczniowie szkół podstawowych powiecie krakowskim. Wszystko w związku z kampanią edukacyjną "Ekotrendy" realizowaną przez krakowskich wolontariuszy programu Projektor – wolontariat studencki.
Powstanie cyklu warsztatów EKOTRENDY było inspirowane zmianą ustawy Ministerstwa Środowiska o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Studenci przekażą uczniom nie tylko wiedzę, jak segregować odpady, ale też poruszą tematy oszczędzania wody, czy elektrośmieci. Nauka będzie przebiegać w formie zabawy, z wykorzystaniem m.in. gier zespołowych oraz bajek o ekokrasnoludkach dla najmłodszych. Dzieci wezmą także udział w warsztatach plastycznych polegających na tworzeniu „dzieł sztuki” ze śmieci. Powstaną w ten sposób na przykład pacynki teatralne czy instrumenty muzyczne.
Kasia Salwa, koordynatorka działań, tak mówi o idei EKOTRENDÓW: „Edukacja w obszarze recyklingu i ochrony środowiska jest obecnie niezwykle istotna. Zwłaszcza w momencie, gdy wchodzą w życie zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Warto wspierać społeczności lokalne we wprowadzaniu proekologicznych rozwiązań. Pomysł jest ciekawy również dlatego, że ma szeroki zasięg. Ponieważ zdobytą wiedzą uczniowie z pewnością podzielą się w domach”
W kwietniu i maju bieżącego roku 24 studentów krakowskich uczelni przeprowadzi cykl warsztatów w 9 szkołach podstawowych w powiecie krakowskim. Kampanią zostało objętych 12 grup uczniów.
Akcja przebiega we współpracy ze sklepem ekologicznym Ekomiejsce oraz Kołem Naukowym Odnawialnych Źródeł Energii AGH „Grzała”.
Fundacja Rozwoju Wolontariatu
Fundacja Rozwoju Wolontariatu powstała w 2010 roku. Jej misją jest tworzenie warunków dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków. W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą budowania kapitału społecznego, dlatego szczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacji nt. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk – studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez program „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, którego autorem
i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Program Fundacji uzyskał także wsparcie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a honorowy patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Informacje o programie „PROJEKTOR – wolontariat studencki”:
Celem programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z całej Polski poprzez programy edukacyjne realizowane przez studentów – wolontariuszy. Projekty realizowane przez Fundację koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę projektów edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności. Studenci prowadzą zajęcia lingwistyczne, artystyczne, związane z ochroną środowiska, psychologiczno-pedagogiczne, informatyczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, sportowe i inne.
Źródło: PROJEKTOR- wolontariat studencki