Kraków. Jubileusz Fundacji Oświatowej, czyli koncert „Wehikuł czasu” z pączkami w tle [RELACJA]
Więc chodź pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko… a właściwie na różowo! Tą jakże optymistyczną piosenką w wykonaniu dzieci i wolontariuszy zakończyła się gala jubileuszowa Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego. Zacznijmy jednak od początku… 25 lutego 2014 w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Fundacja Oświatowa świętowała 15-lecie działalności.
Zaproszeni goście, a wśród nich: przedstawiciele Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa, Dzielnicy III, mediów, duchowieństwa, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Pijarskich oraz innych placówek, z którymi współpracuje fundacja, wolontariusze, podopieczni fundacji wraz z rodzinami oraz wszystkie pozostałe osoby, bliżej bądź dalej związane z naszą organizacją wzięły udział w wyjątkowym koncercie.
Świętowanie rozpoczęło się od konkursu na najlepszego krakowskiego pączka. Jury składające się z przedstawicieli władz fundacji, wolontariatu, podopiecznych, którymi opiekuje się fundacja oraz rodzinnych domów dziecka, na czele z Przewodniczącym Jury, Panem Bogusławem Kośmiderem - Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa smakowało, oceniało i ogłosiło, że miano „Krakowskiego Pączka 2014” przypada Cukierni „Antoni Adamek”. Z kolei publiczność wyróżniła pączki z cukierni „Czarodziej”. Goście mogli również oglądnąć wystawę fotograficzną opowiadającą o fundacji. Po zajadaniu pączków, czyli poznaniu walorów smakowych jubileuszu, przyszedł czas na poznanie walorów artystycznych.
Przygotowanie i realizacja koncertu nie byłaby możliwa bez wolontariuszy fundacji, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania.
25 lutego z pewnością zapisze się w historii Fundacji Oświatowej, jako dzień wyjątkowy, wzruszający i pełen nadziei. Za nami 15 wyjątkowych lat - wierzymy, że udało nam się pomóc wielu ludziom, ale również zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wielu potrzebuje naszej pomocy. Dziękujemy wolontariuszom, którzy są siłą napędową Fundacji, wszystkim nagrodzonym i oraz tym, którzy dodawali nam otuchy i nadziei, że się uda. Dziękujemy również naszym podopiecznym, którzy wzmacniają nas swoją radością. I swoim uśmiechem i miłym słowem udowadniają, że jesteśmy potrzebni. Mamy nadzieję, że jubileusz, choć jest pewnego rodzaju podsumowaniem, to będzie przede wszystkim siłą napędową do kolejnych działań i projektów, którymi z radością pochwalimy się przy następnej „okrągłej” rocznicy – Katarzyna Peterman, Wiceprezes Fundacji.
Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego została powołana w 1998 roku przez Prowincjała Zakonu Pijarów. Od 2008 roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundacja stawia na edukację, kulturę oraz wychowanie. Pomaga przede wszystkim dzieciom i młodzieży, pochodzącym z rodzin ubogich, czy dysfunkcyjnych.
Od stuleci Zakon Pijarów kształtuje kolejne młode pokolenia. Stąd wiemy, że w każdym młodym człowieku drzemie potencjał, który tylko czeka, aby go wyzwolić. Naszym celem jest uświadamianie społeczeństwu, że możliwości intelektualne dzieci i młodzieży nie muszą być zależne od ich statusu społecznego lub sytuacji materialnej. Pomocna dłoń ze strony Fundacji pozwala zdobyć wiedzę i ukształtować postawy moralne, które umożliwią tym najbardziej potrzebującym odnaleźć się w życiu i nieść dobro dalej.
Fundacja dotychczas zrealizowała:
- 13 razy „Ferie w mieście", w których wzięło udział około 1400 dzieci;
- 12 zimowisk dla ponad 500 uczestników;
- 13 kolonii letnich dla ponad 1000 dzieci, z rodzin borykających się z trudnościami;
- Programy autorskie „Wakacje z..." dla ponad 230 dzieci z rodzin ubogich;
- Turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży;
- Charytatywne wieczory kabaretowe dla blisko 2000 uczestników;
- Wystawy i wydarzenia kulturalne dla około 1200 gości;
- Szkolenia i warsztaty dla ponad 500 wolontariuszy;
- Zajęcia pozalekcyjne dla 1200 dzieci, m.in. w ramach świetlic środowiskowych;
- Zbiórki materiałów szkolnych dla kilkuset uczniów;
- Zbiórki żywności i środków czystości dla kilkuset ubogich Polaków na Ukrainie oraz osób bezdomnych z Katowic;
- Spotkania świąteczne dla ponad 1000 osób starszych i samotnych;
- Polsko - szwajcarski projekt z zakresu edukacji obywatelskiej dla 2050 szkół.
Patronat honorowy:
Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa o. Józef Matras – Prowincjał Zakonu Pijarów
TVP Kraków
Radio Plus Kraków
www.krakow.pl www.czasdzieci.pl www.rodzinnykrakow.pl