W czwartek, 20 lutego 2003 w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie związane z realizacją Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych oraz pracami eksperckimi nad Krajowym Programem Integracji Osób Niepełnosprawnych.
Spotkanie prowadziła Joanna Staręga-Piasek, dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Społecznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych, zajmujący się problematyką osób niepełnosprawnych.
Dyrektor Staręga-Piasek przedstawiła założenia do Krajowego Programu Integracji. Program składać ma się z trzech części. Część pierwsza ma być częścią teoretyczną, na drugą mają składać się propozycje rozwiązań problemów, jakie napotykają osoby niepełnosprawne w różnych sferach życia, a trzecia prezentować będzie podjęte już działania.
Celem Programu jest zmiana podejścia zarówno ogółu społeczeństwa, jak i samych osób niepełnosprawnych do problemów tych ostatnich. - Nie chcemy jeszcze raz odkrywać świata – mówiła dyr. Staręga - ale za zmianą świadomości idą zmiany w rzeczywistości. Spotkanie to stanowiło również zaproszenie do współpracy dla partnerów lokalnych.
Przedstawiciele samorządów podkreślali, że do Programu należy włączyć również przykłady nietrafionych rozwiązań, a także ich analizę, ponieważ działania, które okazały się nieskuteczne w jednym powiecie, mogły dobrze funkcjonować w innym.
Źródło: MGPiPS, Biuro Prasy i Informacji