Minister Pracy domaga się uwzględnienia organizacji poradniczych i poradnictwa obywatelskiego w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej. "Proponowane rozwiązanie ustawowe nie tylko nie ma charakteru systemowego, ale także przekreśla dotychczasowy dorobek organizacji. Może spowodować, że samorządy wycofają się całkowicie z kontraktowania poradnictwa organizacjom pozarządowym" – argumentuje w liście do Ministra Sprawiedliwości.
Stanowisko w tej sprawie zajął już m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej. List do Ministra Sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka zawiera apel o uwzględnienie w budowanym systemie działań i doświadczenia organizacji poradniczych oraz docenienie roli poradnictwa obywatelskiego.
Władysław Kosiniak-Kamysz tłumaczy:
"Organizacje pozarządowe wypracowały standardy udzielania porad, zapewniające ich wysoką jakość, a także są aktywne w zakresie porad obywatelskich, częstokroć ważniejszych niż konkretny problem prawny, z którym obywatel zgłasza się po poradę. Badania pokazują, że większość osób korzystających z poradnictwa to osoby niezaradne życiowo, które samodzielnie nie są w stanie skorzystać z porady prawnika i trzeba z nimi porozmawiać, wysłuchać i pomóc w ich problemach pozaprawnych oraz podpowiedzieć, jak skorzystać z porady prawnika, a także pomóc napisać pismo do urzędu, itp. Projekt natomiast nie uwzględnia w ogóle porad obywatelskich, a prawnicy nie będą w stanie ich zapewnić".
Pełna treść listu do Cezarego Grabarczyka w załączniku (pliki do pobrania)
Pobierz
Źródło: inf. własna (ngo.pl)