Jedno z wielu zapomnianych słów, któremu naszym zdaniem warto przywrócić należny blask. Czym jest idea kooperatyzmu? Dlaczego warto ją odświeżać i przypominać? Czym jest „duch współpracy” i czy odszedł w zapomnienie? A może da się go odnaleźć we współczesnej kulturze, polityce i gospodarce?
Podczas spotkań i warsztatów, które organizuje stowarzyszenie, można przyjrzeć się powstawaniu kooperatyw spożywczych i ruchu spółdzielczego w przedwojennej Polsce. Uczestnicy zastanawiają się również jakie są współczesne możliwości praktycznego wykorzystania modeli ekonomicznych wypracowanych przez pionierów polskiego kooperatyzmu.
Podczas spotkań i warsztatów będzie można otrzymać książkę Kooperatywa, zawierającą najważniejsze pisma spółdzielcze Edwarda Abramowskiego. Wiele z nich nie było w Polsce wznawianych od dziesiątek lat i paradoksalnie lepiej znane są w wielu krajach uchodzących za ekonomiczny i społeczny wzór do naśladowania, jak Szwajcaria czy Wielka Brytania. Kooperatywa to opis praktycznych sposobów na zdobywanie finansowej niezależności przez ludzi, którzy nie mając nic, stawiają na samoorganizację i współdziałanie. Kooperatywa to zatem koncepcja prawdziwej, zaangażowanej i samorządnej demokracji, oddolnej współpracy, braterstwa i przyjaźni jako dróg ku lepszemu, bardziej egalitarnemu światu.
W witrynie oprócz tekstów ideowych znajdują się informacje o bieżących działaniach realizowanych w ramach projektu, spotkaniach informacyjnych w całej Polsce oraz wszelkie niezbędne informacje kontaktowe.
Stowarzyszenie zaprasza do współpracy – szczególnie przy organizowaniu kolejnych spotkań i promocji książki. Swoją ofertę kieruje przede wszystkim do organizacji non profit, podmiotów ekonomii społecznej oraz placówek edukacyjnych, jednak zachęca do przyjrzenia się bliżej koncepcjom Abramowskiego wszystkich tych, którym bliskie są wartości solidarności, wolności i równości społecznej.
Szczegółowe informacje o projekcie i prelekcjach można uzyskać w biurze Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom” w 90-734 Łodzi, ul. Więckowskiego 33/126 jak również pod numerem telefonu 42/ 630-22-18 i adresem mailowym wlodarczyk@obywatel.org.pl
Źródło: Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom