Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Ratyfikacja w maju?
W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ratyfikacją Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. – Chcielibyśmy, aby Prezydent podpisał ten dokument 5 maja, w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – powiedział Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Rząd polski jest już od dłuższego czasu krytykowany m.in. przez organizacje pozarządowe za przedłużanie procesu ratyfikacji Konwencji, która została przez Polskę podpisana w marcu 2007 r.
Minister Duda tłumaczy opóźnienia koniecznością rzetelnego opracowania dokumentów.
– Niektórzy mówią, że za długo tłumaczyliśmy dokumenty, że organizacje pozarządowe zrobiły to w siedem miesięcy. Było tam jednak dużo niespójności z prawem europejskim. Chcieliśmy to zrobić rzetelnie. Nie tak, jak niektóre państwa europejskie, które nie respektują praw osób niepełnosprawnych, ale ratyfikowały konwencję. Podeszliśmy do tego, jak Dania czy Holandia, kraje które przecież respektują prawa osób niepełnosprawnych i mają bardzo dobre, przyjazne dla nich prawo, ale jednak uważają, że należy to wnikliwie przeanalizować – powiedział w rozmowie z ngo.pl.
Konwencja będzie ratyfikowana z zastrzeżeniami, dotyczącymi kwestii związanych z ubezwłasnowolnieniem i zawieraniem małżeństw przez osoby niepełnosprawne intelektualnie.
– Niestety zastrzeżenie będzie, ponieważ nie ma możliwości w tym momencie zmienić Kodeksu cywilnego, jeśli chodzi o ubezwłasnowolnienia – powiedział Jarosław Duda, dodał jednak, że są już odpowiednie uzgodnienia z Ministrem Sprawiedliwości, aby polskie prawo dostosować do wymogów konwencji w ciągu dwóch lat. – Nie będziemy tkwić w jednym miejscu. Poza tym, jest to dokument ratyfikowany przez UE, co nas także do czegoś zobowiązuje.
Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych ma zapewnić niepełnosprawnym takie same prawa i obowiązki, z jakich korzystają inni członkowie społeczeństwa. Ma zagwarantować im także uczestniczenie w życiu społecznym na zasadach pełnoprawnych członków, którzy mogą przyczyniać się do rozwoju, jeśli tylko dana im będzie szansa. Konwencja podkreśla, że osoba niepełnosprawna powinna korzystać z pełnego równouprawnienia, zakazu dyskryminacji oraz z równości wobec prawa. Ma: prawo do wolności i bezpieczeństwa; prawo do swobody poruszania się i do niezależnego życia; prawo do zdrowia, pracy i edukacji; prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym.
Źródło: inf. własna, PAP