Szkolenie z ekonomii społecznej, pierwszej pomocy, organizacja wspólnych imprez i koncertów oraz wymiana wolontariuszy to część umów zawartych w ramach Giełd Zasobów przez uczestników i uczestniczki projektu “Włącznik – kurs na samodzielność”, realizowanego przez Fundację Pokolenia z Tczewa.
Giełda Zasobów to miejsce wymiany kontaktów, doświadczeń, a przede wszystkim sposobność na nawiązanie współpracy. Wszystko odbywa się w trakcie wydarzenia, w którym biorą udział organizacje pozarządowe, firmy oraz osoby prywatne. Wymieniać się można wszystkim: infrastrukturą, kompetencjami, pomieszczeniami czy też inicjatywami. Wymiana zasobów odbywa się w hucznej atmosferze, a przypieczetowaniem transakcji jest podpisanie kontrkatu, który zobowiązuje obie strony do podzielenia się tym co mają najcenniejszego. Pomimo tego, że dokumenty nie mają mocy prawnej, to całość imprezy nadaje uzgodnieniom trwały charakter.
Pierwsza Giełda Zasobów w Powiecie Tczewskim została zorganizowana w 2010 roku przez Fundację Pokolenia. W trakcie tegorocznego okresu wakacyjnego wymienianie zasobów w trakcie takich wydarzeń opanowało niemal cały obszar południowo - wschodni Województwa Pomorskiego za sprawą projektu "Omnibus NGO".
Dotychczas Giełdy Zasobów odbyły się w Malborku, Starogardzie Gdańskim oraz Nowym Dworze Gdańskim. W obydwu miastach swoją reprezentację wystawił Klub Włącznik. Włącznikowcy podpisali 9 kontraktów. Dzięki temu została nawiązana współpraca między innymi ze Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy, Stowarzyszeniem Makulatura, Powiatowym Urzędem Pracy w Malborku, Żuławskim Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Pogoda i osobami prywatnymi, które także w trakcie Giełd prezentowały swoje umiejętności i zasoby.
Źródło: Fundacja Pokolenia