Konsultują Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013
W poniedziałek, 24 września 2012 odbyło się kolejne z serii spotkań poświęconych tematyce współpracy miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi. Debatowano nad dziedziną pomocy społecznej w zakresie działalności MOPR w Lublinie. Zapraszamy na ostatnie spotkanie konsultacyjne, tym razem związane z tematem zdrowia i spraw społecznych, które odbędzie się w środę, 26 września o godz. 16:00 w sali obrad Rady Miasta Lublin w lubelskim Ratuszu.
Konsultacje poprowadził Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, który przedstawił najważniejsze punkty z Programu współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem części poświęconych pomocy społecznej. Zaznaczył, iż wrzesień jest miesiącem zbierania opinii o Programie, nad którym jednocześnie pracuje Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. W dniu 16 listopada natomiast Rada Miasta Lublin będzie głosowała nad ostatecznym projektem dokumentu.
Na początek Piotr Choroś zaprezentował pomysł przeprowadzania jednego na rok, centralnego naboru przedstwicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowych, tak by powstała lista wyłonionych przez Prezydenta kandydatów, która zostanie udsotępniona na głównej stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin. Jest to system sprawdzający się obecnie w Urzędzie Marszałkowskim. Zgromadzeni przedstawiciele trzeciego sektora zgodnie zauważyli, iż w przypadku różnorodnych konkursów przeprowadzanych przez MOPR należy uszczegółowić listę wyłonionych kandydatów z podziałem na dziedziny.
Najwięcej kontrowersji, podobnie jak na poprzednich spotkaniach konultacyjnych, wzbudził plan zmiany procedury oceny merytorycznej dokonywanej przez członków komisji konkursowych z indywidualnej na wspólną. Edyta Długosz–Mazur z Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego opowiedziała się za pozostawieniem indywidualnych kart oceny, gdyż mogą one wzbudzać większe poczucie odpowiedzialności. Podkreśliła, że Program współpracy to kluczowy dokument dla NGO, zaś ocena ofert decyduje o ich "być albo nie być" nawet przez parę lat w przypadku projektów wieloletnich. Jej stanowisko zostało poparte przez pracowników MOPR w Lublinie, których na spotkaniu reprezentowały: Agnieszka Radajewska, Zofia Rosołowska, Anna Boguszewska i Marzena Tymosiewicz.
Piotr Choroś opowiedział również o sposobach przeprowadzania procedury bezkonkursowej, która nie została opisana w Programie współpracy, lecz zawarto ją w fomie odnośnika do zarządzenia Prezydenta. Obecnie trwają dyskusje z Radcami Prawnymi Urzędu Miasta, jak powinien wyglądać zapis o tzw. trybie małych grantów. Rozważane są dwa scenariusze: 1. Ocena celowości oferty dokonywana po jej ocenie formalnej i publikacji w Biletynie Informacji Publicznej. 2. Ocena celowości dokonywana bezpośrednio po wpłynięciu oferty, przed jej publikacją i oceną formalną.
Uczestnicy spotkania poświęcili również uwagę zapisowi mówiącemu o tym, iż Prezydent lub jego zastępca, działający na podstawie upowaznienia udzielonego przez Prezydenta, podejmuje decyzję dotyczącą ostatecznego wyboru ofert w terminie 7 dni. Zastanawiano się nad możliwością przedłużenia czasu na podjęcie decyzji. Agnieszka Radajewska z MOPR w Lublinie podkreśliła, że 7 dni to termin niewystarczający, natomiast jego przkroczenie może mieć konsekwencje w postaci nieprawidłowości co do terminów realizacji projektu, które NGO zadeklaruje w ofercie.
Ze strony organizacji pozarządowych pojawiły się trzy wnioski o wprowadzenie dodatkowych zapisów w Programie współpracy na rok 2013. Arkadiusz Sadowski z Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia" zwrócił się z prośbą o zmianę zapisu podpunktu l) w punkcie 3 paragrafu 7 dotyczącego przedmiotu współpracy na: "działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, w tym wsparcie funkcjonowania Zakładów Aktywności Zawodowej". Marzena Pieńkosz–Sapieha z Lubelskiego Banku Żywności wnioskowała o wprowadzenie w podpunkcie b) punktu 11 paragrafu 7 zapisu o walce z marnotractwem żywności. W ten sposób wśród mieszkańców Lublina możliwe byłoby przprowadzenie akcji edukacyjnych o właściwym dysponowaniu żywnością, szczególnie w okresie poświątecznym. Planowany jest strajk żywności, podczas którego nauczylibyśmy się jak generować dodatkową żywność na przykład poprzez odpowiedni sposób jej przyrządzania. Przedstawicielka Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego – Edyta Długosz–Mazur zgłosiła potrzebą stworzenia oddzielnego punktu w Programie współpracy poświęconego seniorom. Tak by aktywność zdrowych osób w podeszłym wieku stanowiła jeden z priorytetów.
Na zakończenie spotkania Piotr Choroś przypomniał o ważnym dla Lublina projekcie:
- Lublin w dzielnicach, w ramach którego miasto podzielono na 3 części, a w nich rolę przewodnią będą odgrywały DDK "Węglin", Warsztaty Kultury i DDK "Bronowice". Jednak planuje się, aby te instytucje nie działały samodzielnie. Urząd Miasta zachęca do zaangażowania się w akcję innych instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Jest to projekt opracowany podczas starań Lublina o tytuł ESK 2016, jego realizacja ruszy pilotażowo w okresie letnim 2013 roku.
W Lublinie trwają konsultacje Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013. Konsultacje odbywają się w formie pięciu spotkań publicznych oraz przesyłania uwag drogą elektroniczną na adres e-mail: ngo@lublin.eu. Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w konsultacjach! Przed nami jeszcze jedno spotkanie:
26.09.2012 r. (środa)
16:00 – 18:00
Urząd Miasta Lublin, Pl. Łokietka 1, sala nr 2, parter
temat: Zdrowie, sprawy społeczne
Źródło: Urząd Miasta Lublin