Konsultacje Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi – zdrowie i sprawy społeczne
W Lublinie odbyło się ostatnie otwarte spotkanie konsultacyjne nad projektem Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013. Tym razem dyskusja dotyczyła współpracy w dziedzinie zdrowia i spraw społecznych. Oprócz Programu współpracy omówiono również Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2013.
W pierwszej części spotkania Katarzyna Raczyńska z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych zapewniła zgromadzonych przedstawicieli trzeciego sektora, iż w Gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na przyszły rok wprowadzono niewielkie zmiany, głównie polegające na usytsematyzowaniu niektórych zadań. Podkreśliła otwartość Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych na opinie mieszkańców. W październiku nad tym programem będzie również prowadzić prace Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, tak by w listopadzie jego ostateczny projekt trafił do Rady Miasta.
Następnie Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin zaprezentował ogólny zarys Programu, harmongram prac nad Programem współpracy z organizacjami pozarządowymi, które rozpoczęto w czerwcu 2012 r. oraz główne zmiany dokumentu w stosunku do roku 2012, które obejmują:
- Wprowadzenie jednego do roku naboru przedstawicieli trzeciego sektora do komisji konkursowych. Taki nabór przeprowadzałaby Kancelaria Prezydenta w grudniu, kiedy to ustalona jest już lista planowanych konkursów na przyszły rok. Podczas dsykusji nad wprowadzeniem tej zmiany przedstawiciele Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, podobnie jak pracownicy MOPR-u na poprzednim spotkaniu konsultacyjnym, podkreślili, iż w przypadku różnorodnych konkursów przeprowadzanych przez ich jednostkę należy uszczegółowić listę wyłonionych kandydatów z podziałem na dziedziny.
- Zmianę sposobu oceny merytorycznej ofert przez komisję: ocena wspólna dokonywana przez wszystkie osoby zasiadające w komisji zamiast oceny indywidualnej. W tym przypadku przedstawiciele Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych zgodnie przyznali, że taka zmian jest bardzo potrzebna, gdyż ułatwi, a tym samym przyspieszy procedurę. Co więcej, Mariusz Wrzos z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych zaznaczył, że w praktyce i tak członkowie komisji konkursowej prowadzą dyskusję na zasadzie burzy mózgów.
- Procedurę pozakonkursową. Podczas jej omawiania Piotr Choroś podkreślił stanowisko Radców Prawnych Urzędu Miasta Lublin, którzy są przekonani, iż ocena celowości oferty musi być przeprowadzana we wcześniejszych etapach po jej wpłynięciu.
Podczas spotkania konsultacyjnego w dziedzinie zdrowia i spraw społecznych wpłynęły dwie zasadnicze uwagi od przedstawicielek NGO. Marta Kurowska z Fundacji tuobok zgłosiła wniosek wprowadzenia oddzielnego punktu w Programie współpracy dotyczącego seniorów. Tak by przedstawiciele tej grupy wiekowej nie byli z góry zestawiani z osobami chorymi, jak to może zostać odebrane z obecnego zapisu w dokumencie. Drugą uwagę zgłosiła Katarzyna Lepionka z Lubelskiego Stowarzyszenia "Równe Szanse", która zaznaczyła potrzebę uszczegółowienia terminu "promocji aktywności społecznej", aby jego realizacji nie służyły tylko plakaty lub wykłady, ale realne działania, np. zajęcia ruchowe, spacery itp.
W Lublinie trwają konsultacje Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013. Do tej pory odbyły się konsultacje w formie pięciu spotkań publicznych. Do końca września istnieje możliwość przesyłania uwag drogą elektroniczną na adres e-mail: ngo@lublin.eu, do czego serdecznie zapraszamy. W październiku natomiast Urząd Miasta Lublin oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego będą analizować zebrane uwagi i tworzyć ostateczną wersję Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013, która zostanie poddana pod głosowanie Rady Miasta Lublin w dniu 16 listopada..
Źródło: Urząd Miasta Lublin