Podczas tegorocznego Tygodnia Pracowni Orange, Liderzy wspólnie z mieszkańcami wsi i małych miast zastanawiali się nad przyszłością ich miejscowości. Swoje pomysły przedstawili w pracach konkursowych „Nasza miejscowość w 2050”. Fundacja Orange ufundowała nagrody, m.in. spotkania z aktorką Anną Guzik i pisarzem Grzegorzem Kasdepke oraz warsztaty z nowymi technologiami.
Tegoroczny Tydzień Pracowni Orange trwał w całym kraju od 28 listopada do 5 grudnia, a jego hasłem przewodnim było „Zajrzyj do przyszłości”. Świetlice w całym kraju zorganizowały warsztaty, szkolenia, treningi. Skupiły się zarówno na technologicznych warsztatach, jak i towarzyskich spotkaniach przy dekorowaniu świątecznych ozdób.
– Staramy się wyobrazić sobie, jak nasze życie będzie wyglądać za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dlatego organizujemy zajęcia z robotami, warsztaty graficzne, zajęcia z bezpiecznego korzystania z internetu. To język przyszłości, którego wszyscy musimy się nauczyć – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.
Jednym z głównych wyzwań imprezy był konkurs „Nasza miejscowość 2050”. Uczestnicy odpowiadali na pytanie: „Jaka będzie Wasza miejscowość i jej społeczność w 2050 roku?”. Oprócz samej treści, oceniana była ciekawa forma prezentacji oraz zaprezentowanie charakteru każdej miejscowości.
Zwycięskie pracownie m.in. wezmą udział w lekcji o kosmosie z wykorzystaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) oraz zajęciach z robotem edukacyjnym Photon wprowadzającym dzieci do nauki programowania. Jedną z pracowni odwiedzi pisarz Grzegorz Kasdepke, a pierwsze miejsce zostanie nagrodzone spotkaniem z ambasadorką programu, Anią Guzik.
Spotkanie z aktorką wygrała Pracownia Orange w Rytlu (woj. pomorskie), która przygotowała film stworzony i wyreżyserowany przez lokalną młodzież.
– Otwarcie Pracowni Orange w Rytlu umożliwiło nam rozwój na wielu płaszczyznach. Dzięki temu mogliśmy stworzyć amatorski teatr, nagrywać wspólnie filmy i montować je później na sprzęcie podarowanym przez Fundacje Orange. Wygrana w konkursie i spotkanie z Panią Anną Guzik będzie niezwykłym wydarzeniem, o którym marzą zarówno nasi młodzi aktorzy, jak i seniorzy oglądający na co dzień Panią Annę w telewizji. Jesteśmy bardzo szczęśliwi!- mówi Małgorzata Kowalewska- Remisz, Liderka Pracowni Orange w Rytlu.
Liderzy Pracowni wraz z dziećmi i młodzieżą przygotowali prace w postaci rysunków, prezentacji i filmów. Jury wybierając zwycięzców kierowało się trafnością obserwacji, ciekawą formą przekazu oraz odniesieniem do lokalnej tradycji.
Pracownie Orange to multimedialne świetlice dla lokalnych społeczności. Każda z nich została wyposażona w sprzęt multimedialny: komputery z darmowym dostępem do internetu, konsolę do gier, telewizory LCD. Od początku trwania programu powstało już 100 takich świetlic. W Pracowniach organizowane są liczne szkolenia, warsztaty, zajęcia – zawsze bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych.
Więcej informacji o pracowniach oraz ich pełna lista znajdują się na stronie https://pracownieorange.pl/
Źródło: Pracownie Orange