Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku rozstrzygnięty
Spółdzielnia socjalna „Szklany Świat” została zwycięzcą pierwszej edycji konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. Nagrodzono też wszystkich finalistów z II kategorii – „Pomysł na rozwój”.
Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 18 listopada w Och-Teatrze w Warszawie. Dzień uhonorowania laureatów został wybrany nieprzypadkowo. To właśnie 18 listopada świętujemy Dzień Przedsiębiorczości Społecznej.
Spółdzielczość ze szkła
- Produkujemy bombki, taką prostą rzecz, którą zawiesza się dziesięć dni przed świętami, a zdejmuje po kolejnych dziesięciu dniach. I daje to wiele radości - mówił Piotr Zduński ze zwycięskiej spółdzielni.
„Szklany świat” słynie z produkcji wyrobów ze szkła. Ich sztandarowym produktem są bombki, wytwarzane w sposób tradycyjny. Spółdzielnia organizuje ponadto warsztaty, w czasie których uczy technik pracy w „ginących” zawodach. Spółdzielnia współpracuje też z Fundacją „Doliny Baryczy”, organizując festyny i imprezy lokalne, które integrują społeczność.
Spółdzielnia rozpoczęła działalność 13 marca 2009 r. w Krośnicach k. Milicza. Założyły ją osoby pracujące wcześniej w spółdzielni pracy, która została zlikwidowana. Wtedy podjęły one decyzję o wykorzystaniu swoich umiejętności i doświadczenia poprzez kontynuację pracy na własny rachunek. Dzisiaj w spółdzielni pracuje 7 osób.
Paweł Bochniarz, przedstawiciel fundatora, przekonywał, że PwC, jako globalna firma, często kojarzona jest z brutalnym światem zorientowanym na pieniądze. - Naszym zaangażowaniem i wsparciem dla przedsiębiorstw społecznych chcielibyśmy pokazać, że może być inaczej - podkreślił Bochniarz.
Cztery spółdzielnie z pomysłem na rozwój
Wszyscy laureaci tej kategorii, podobnie jak zwycięzca głównej nagrody w I kategorii, otrzymali specjalne statuetki przygotowane przez członków warszawskiej Fundacji „Grupa Nowolipie”, pod przewodnictwem Pawła Althamera.
Internauci za „Teatrem Grodzkim”
Stowarzyszenie „Teatr Grodzki” prowadzi kilka jednostek (zakład poligraficzny, zakład wypoczynkowo-rehabilitacyjny, warsztat terapii zajęciowej). Zatrudnia ponad sto osób, w tym blisko osiemdziesiąt to osoby niepełnosprawne. Zakład introligatorko-drukarski prowadzony przez stowarzyszenie świadczy różnorodne usługi: skład i przygotowanie do druku wszelkiego rodzaju tekstów, projekty graficzne dla wydawnictw, druk, skanowanie i reprodukcja zdjęć i grafik.
Galę prowadził aktor Robert Więckiewicz wraz z dyrektorem Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS – Krzysztofem Więckiewiczem. Wieczór zakończył się monodramem Krystyny Jandy - „Biała Bluzka” w reżyserii Magdy Umer.
Źródło: Ekonomiaspoleczna.pl