Konkurs „Dobroczyńca Roku” - na zgłoszenia czekamy do 8 lutego! [patronat ngo.pl]
Organizacje pozarządowe do 8 lutego mogą zgłaszać swoich dobroczyńców - przedsiębiorstwa prywatne, państwowe i fundacje utworzone przez firmy - w kategoriach: Rozwój lokalny, Edukacja, Ekologia, Sport, Zdrowie, Pomoc społeczna. Wnioski można pobrać i składać na stronie: wniosek.dobroczyncaroku.pl/
Organizacje pozarządowe do 8 lutego mogą zgłaszać swoich dobroczyńców - przedsiębiorstwa prywatne, państwowe i fundacje utworzone przez firmy - w kategoriach: Rozwój lokalny, Edukacja, Ekologia, Sport, Zdrowie, Pomoc społeczna. Wnioski można pobrać i składać na stronie: wniosek.dobroczyncaroku.pl/ Głównym celem Konkursu jest promocja społecznego zaangażowania i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców, w szczególności na poziomie lokalnym. Każde zgłoszenie zostanie ocenione przez ekspertów.
W kategorii Edukacja, zgłaszane projekty mogą obejmować działania, służące wzmocnieniu i rozwojowi edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, a tym w szczególności zapewnieniu edukacji wysokiej jakości, wyrównywaniu szans, popularyzowaniu nowych technologii i idei uczenia się przez całe życie. W ubiegłej edycji nominowano firmy takie jak Citi Handlowy, Deloitte, PZU SA.
W kategorii Ekologia organizacje mogą zgłaszać firmy, które działają na rzecz zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych i ich ochrony oraz przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom. Przykładem mogą być akcje recyklingowe, ochrona zagrożonych gatunków, promocja postaw proekologicznych itp. W poprzedniej edycji, laureatem została firma PWC m.in. za program wolontariatu pracowniczego „Biznes kontra smog”.
Projekty zgłaszane w kategorii Pomoc społeczna, mogą obejmować działania na rzecz wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności w zakresie ograniczania ubóstwa, głodu, bezrobocia i zmniejszenia nierówności społecznych.
Kategoria Sport obejmuje inicjatywy na rzecz promocji sportu i aktywności fizycznej, służące poprawie zdrowia, przeciwdziałaniu otyłości, wsparciu sportowców, promocji aktywnego trybu życia, rozwijania aktywności fizycznej osób starszych. W poprzedniej edycji nagrodę otrzymała firma Citi Handlowy, współpracująca z Fundacją Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Celem jej działań jest propagowanie, rozwijanie oraz współudział w inspirowaniu i organizowaniu sportu osób niepełnosprawnych w Polsce.
Projekty zgłaszane w kategorii Zdrowie mogą obejmować działania na rzecz zapewnienia ludziom w każdym wieku zdrowego życia, w szczególności w zakresie profilaktyki zdrowotnej, wsparcia w leczeniu, promocji aktywnego stylu życia. Nominowani w poprzedniej edycji to między innymi State Street Bank Polska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne czy Lilou Sp. z.o.o.
Kategoria Rozwój lokalny wyróżnia działalność firm na rzecz społeczności lokalnej, organizacji pozarządowej oraz jej beneficjentów. Organizacje trzeciego sektora mogą zgłaszać firmy lub fundacje korporacyjne, mające siedzibę lub oddział na ich terenie działania, wyróżniające się szczególnym zaangażowaniem w rozwój społeczności lokalnej. W ubiegłym roku szczególnie wyróżnił się Mondi Świecie SA, nominowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości”.
„Walka z Covid19” czyli bohaterowie społecznego zaangażowania
Do kategorii specjalnej „Walka ze skutkami pandemii Covid-19”, firmy, koalicje firm i fundacje korporacyjne mogą zgłaszać się same. W ciągu ostatniego roku powstało w firmach wiele programów, akcji i inicjatyw – od pomocy finansowej dla szpitali, poprzez sieci wzajemnej pomocy, po platformy ułatwiające dzielenie się wiedzą i kompetencjami. Dlatego Kapituła Konkursu po raz drugi nagrodzi zgłoszone inicjatywy w kategorii specjalnej. W zeszłym roku nagrody za działania w czasie pandemii otrzymały m.in. akcje „#Niezwalniajmy”, „Wzywamy posiłki”, „Eksperci pomagają” czy „Biznes szpitalom”.
Wydawałoby się, że w sytuacji kryzysowej, wywołanej epidemią, pomaganie innym nie będzie priorytetem dla przedsiębiorstw i menadżerów. Okazuje się̨ jednak, że firmy zareagowały bardzo szybko i w swojej pomocy były świetnie zorganizowane i bardzo hojne. W ciągu zaledwie kilku miesięcy powstało wiele programów, akcji i inicjatyw – od pomocy finansowej dla szpitali, poprzez sieci wzajemnej pomocy, wielkie koalicje aż po platformy ułatwiające dzielenie się wiedzą i kompetencjami. Tym samym firmy zaprezentowały sprawdzone i niebanalne pomysły na czas tak trudnych wyzwań i ujawniło się głębokie powiązanie firm i społeczeństwa – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Wnioski konkursowe można pobrać i składać na stronie: wniosek.dobroczyncaroku.pl/
Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Fundatorem Konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa firma EY.
Partnerami dwudziestej czwartej edycji Konkursu są Konfederacja„Lewiatan", Business Centre Club, Global Compact Network Poland, Pracodawcy RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Forum Darczyńców.
Partnerzy branżowi: portal organizacji pozarządowych ngo.pl, publicrelations.pl, nowymarketing.pl, egospodarka.pl, marketingprzykawie.pl, odpowiedzialnybiznes.pl, poradnikprzedsiębiorcy.pl, hrnaobcasach.pl,hrpolska.pl, CR navigator.