Konkurs 100Procent Nagrody Wolontariatu Pracowniczego 2012 rozstrzygnięty
11 grudnia rozstrzygnięta została pierwsza edycja konkursu 100Procent Nagrody Wolontariatu. Nagrody i wyróżnienia odbierali przedstawiciele polskich pracodawców realizujących działania wolontariatu pracowniczego.
11 grudnia rozstrzygnięta została pierwsza edycja konkursu 100Procent Nagrody Wolontariatu. Nagrody i wyróżnienia odbierali przedstawiciele polskich pracodawców realizujących działania wolontariatu pracowniczego.
Konkurs, którego rozstrzygnięcia będziemy dziś świadkami jest pierwszym, który tak kompleksowo i dogłębnie obejmuje różne aspekty wolontariatu pracowniczego w Polsce - opowiadał podczas uroczystości wręczenia nagród Dariusz Pietrowski prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu - Można rzec jest to nowa propozycja odpowiadająca na potrzeby naszego rynku. Nowatorskim rozwiązaniem jest między innymi to, że jest on adresowany nie tylko dla sektora biznesu, ale wszystkich środowisk, którym bliska jest idea włączania pracowników w działania społeczne.
Do konkursu wpłynęło 36 zgłoszeń. Polscy pracodawcy mogli aplikować w trzech kategoriach: Program Wolontariatu Pracowniczego, Debiut Programu Wolontariatu Pracowniczego oraz Akcja wolontariacka. W kategorii Program nadesłanych zostało 17 zgłoszeń a w Debiucie - adresowanym do pracodawców, którzy wdrożyli swoje programy nie wcześniej niż w 2011 roku - 7 zgłoszeń. O ile pierwsze kategorie ukierunkowane są na opisanie celów, struktury i wyników programów, to kategoria Akcja wolontariacka miała za zadanie zbadanie jakości wolontariatu już na poziomie konkretnych działań realizowanych przez pracowników firm. Zgłoszonych zostało w niej 12 Akcji wolontariatu pracowniczego.
Na podstawie rekomendacji ekspertów, którzy oceniali wszystkie nadesłane zgłoszenia, Laureatów konkursu wyłoniła Kapituła w składzie: Mirella Panek-Owsiańska – przewodnicząca Kapituły, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Piotr Onikki – Górski – dyrektor Biura Kontaktów Społecznych Buisness Centre Club, Krzysztof Więckiewicz - dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i Dariusz Pietrowski – prezes Centrum Wolontariatu.
W kategorii Akcja przyznane zostały też wyróżnienia dla Citi Handlowy, Microsoft i Medicover.
Wyróżnienia trafiły do firm Microsoft i do Polskiej Telefonii Cyfrowej.
Wyróżnienia otrzymali: Capgemini i Bank Ochrony Środowiska.
Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienie specjalne dla inicjatywy Koalicja Prezesi Wolontariusze 2011, która nie mieściła się w formule konkursu, jednak w znaczący sposób przyczyniła się do rozwijania i promowania idei wolontariatu pracowniczego wśród prezesów polskich firm.
Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Dariusz Bugalski z Programu 3 Polskiego Radia. Goście uroczystości mogli też wziąć udział w akcji artystycznej przygotowanej przez podopiecznych Stowarzyszenia AKTYWACJA. Dzieci tworzyły instalację z kubików, na których malowane były za pomocą szablonów hasła związane z wolontariatem.
W tym roku przeprowadzona została pierwsza edycja nagród 100PROCENT, ale organizatorzy planują żeby weszły one na stałe do kalendarza konkursów realizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.
Partnerami konkursu są: CSR 360 Global Partner Network, IQ Marketing, AtomClick
Patroni: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Business Centre Club, THINKTANK, CSRinfo, kampaniespoleczne.pl, NGO.pl, Pracuj.pl, wiadomosci24.pl, odpowiedzialnybiznes.pl.
CITI HANDLOWY
LAUREAT w kategorii PROGRAM Wolontariatu Pracowniczego konkursu 100PROCENT Nagrody Wolontariatu Pracowniczego 2012
Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy to 7 lat działania, ponad 1600 wolontariuszy każdego roku i 1042 projekty, w których wzięli udział. To 136 000 osób, do których dotarła pomoc. To mnogość i różnorodność działań – zarówno indywidualnych, jak i grupowych. To wielkie zaangażowanie wolontariuszy. To pasja, którą zarażają innych – członków swoich rodzin oraz przyjaciół. To oddolne inicjatywy. To również profesjonalne i kompleksowe wsparcie finansowe, merytoryczne i logistyczne oferowane wolontariuszom przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy – koordynatora Programu. To rozwój pracowników – w ramach projektów, ale także w Klubie Wolontariusza (miejscu wymiany myśli, doświadczeń i nauki). To otwartość programu dla innych – nie tylko pracowników, ale też studentów i emerytów bankowych (którzy działają w ramach Wolontariatu Seniorów). To długofalowość, zaufanie, realna i mądra pomoc.
GRUPA ENEA
LAUREAT w kategorii: DEBIUT Programu Wolontariatu Pracowniczego konkursu 100PROCENT Nagrody Wolontariatu Pracowniczego 2012
Program Wolontariatu Pracowniczego działa w Grupie ENEA od czerwca 2011 roku. Powstał w odpowiedzi na potrzeby pracowników, którzy działali już wcześniej, lecz bez wsparcia firmy. Celem Programu jest stworzenie jednolitego zaplecza i tym samym zwiększenie zaangażowania pracowników w wolontariat.
Program ukierunkowany jest przede wszystkim na edukację dotyczącą bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Pod jednym logo i nazwą: „Z porywu serca” uruchomione zostały dwa, stałe projekty wolontariatu pracowniczego tj. „Nie taki prąd straszny" oraz „Pierwsza pomoc - ratownictwo przedmedyczne”.
W Grupie ENEA funkcjonuje także wolontariat akcyjny. Cyklicznie realizowane są projekty m.in.: "Gwiazdka" dla dzieci z oddziałów szpitalnych, „Pokoloruj dzieciom Święta” czyli zbiórki odzieży i żywności dla dzieci z domów dziecka oraz projekty realizowane we współpracy z Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu m.in. "Poznański Dzień Korczaka".
CAPGEMINI
Projekt Teatr został zainicjowany przez Capgemini w 2008 roku. Zrodził się z potrzeby zaoferowania pracownikom kreatywnej formy zaangażowania społecznego. Firma chciała jednocześnie walczyć z wizerunkiem sztywnej korporacji.
Projekt Teatr to:
- spektakl charytatywny - dochód ze spektakli jest w całości przekazywany Stowarzyszeniu SIEMACHA. Do tej pory dzięki projektowi zebrano prawie 50 000zł.
- spektakl przeciw stereotypom - pracownicy korporacji przez 3 miesiące przygotowują spektakl by potem zmienić się w aktorów, producentów i scenografów.
- spektakl unikatowy – wśród wielu wartościowych projektów społecznych nie ma drugiego takiego spektaklu w Polsce. Capgemini jako jedyna firma może pochwalić się profesjonalnie przygotowanym spektaklem charytatywnym granym przez swoich pracowników.
- spektakl przygotowywany pod okiem profesjonalistów – Projekt Teatr 2012 firmowany jest trzema nazwiskami: Jerzy Jan Połoński - reżyser, Michał Kowalczyk - kompozytor, Jarosław Staniek – wybitny choreograf.
Pobierz
-
201212141618520266
830652_201212141618520266 ・38.72 kB
Źródło: Centrum Wolontariatu