Wolontariusze Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ podjęli się trudnej formy wolontariatu, jakim jest wolontariat szpitalny.
W ramach projektu Profesjonalny Wolontariat Szpitalny wolontariusze przeszli cykl szkoleń warsztatowych:
- Pierwsza pomoc przedmedyczna.
- Wsparcie psychologiczne i emocjonalne chorych
- Pomoc pielęgnacyjno - opiekuńcza, asystowanie osobom starszym i niepełnosprawnym
- Pomoc w podstawowych czynnościach życiowych
Otrzymali również wsparcie psychologiczne w formie:
- Spotkań wspierające.
- Indywidualne superwizje z psychologiem.
- Integracyjne wyjścia kulturalne.
Wolontariusze mieli możliwość aktywnego działania na terenie szpitala, a konkretnie na oddziałach: rehabilitacyjnym, leczenia uzależnień oraz oddziale opiekuńczym. Specyfikacja pracy wolontariuszy była dostosowana do potrzeb i charakterystyki problemów zdrowotnych ludzi przebywających na danym oddziale.
Na oddziale rehabilitacyjnym przebywają zarówno osoby w pełni świadome, jak i z minimalnym uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Praca z takimi osobami głównie opierała się na pomocy przy podstawowych czynnościach dnia codziennego, spędzeniu wolnego czasu na rozmowach, pracy z pacjentem w poprawie zdolności ruchowych. Poza taką formą opieki również pomoc w asystowaniu osobom na wózkach na zakupy w szpitalnym sklepie, spacery, na mszę, czy do drugiej części oddziału rehabilitacyjnego na zabiegi i z powrotem.
Drugim oddziałem, który współpracował z wolontariuszami był oddział leczenia uzależnień. Osoby przebywające na tym oddziale poprzez długotrwałe uzależnienie mają zahamowany lub cofnięty rozwój emocjonalny, zniekształcony obraz rzeczywistości oparty głównie na kłamstwie. Formą pomocy takim osobom było zaangażowanie osób z tego oddziału do uczestnictwa w życiu oddziału rehabilitacyjnego, jak i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. Uczyli się w ten sposób na nowo budować relacje międzyludzkie, odbudowywać poczucie człowieczeństwa i poczucie wartości samych siebie. Uczyli się również poczucia obowiązkowości i odpowiedzialności za druga osobę. Opieka nad drugą osobą, jak i budowanie pewności i wartości swojej osoby jest elementem nierozłącznym. Wolontariusze organizowali podopiecznym tego oddziału czas wolny (spacery, gry, zabawy czy rozmowy).
Ostatnim oddziałem w którym działali wolontariusze jest zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Osoby przebywające na tym oddziale to osoby starsze, które dotknięte są chorobami wieku starczego, głównie demencji starczej w różnym stopniu zaawansowania choroby. Przebywają tu osoby po udarach, których skutkiem jest niedowład kończyn górnych lub dolnych, dochodzi również problem mowy czy słuchu - w zależności, w jakim stopniu udar uszkodził ośrodkowy układ nerwowy. Osoby, które przebywają zbyt długo na łóżkach borykają się z problemem zaniku mięsni, jak i kurczenia się ścięgien, czego konsekwencją jest mocny przykurcz kończyn oraz ewentualne odleżyny.
Większość pacjentów przebywa na tym oddziale, ponieważ rodziny nie są w stanie się nimi opiekować, zdarza się, że nie mają nikogo bliskiego lub zostali przez nich porzuceni. Dlatego działania na tym oddziale miało szerokie spektrum.
Staliśmy się częścią rodziny, osobami, które nie tylko organizują wolny czas, czy wspierają dobrym słowem, ale również osobami, które wysłuchają bardzo prywatnych zwierzeń o życiu. Dla takich osób sma obecność wolontariuszy jest dużym wsparciem psychicznym i moralnym. Na tyle ile możemy i potrafimy staramy się pomagać na tym oddziale. Zachęcamy pacjentów do wysiłku ruchowego na tyle, na ile im zdrowie pozwala. Udzielamy się również w obowiązkach dnia codziennego i opieki sanitarnej. Organizacja czasu wolnego to: tworzenie różnych rękodzieł, rozwijanie zainteresowań, gry i czytanie książek czy też wspólne oglądanie filmów.