Konin. Obchody światowego dnia osób z zespołem Downa w trakcie zaćmienia słońca
Dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych – osób z zespołem Downa. Wiąże się ona z istotą zaburzenia – trisomią 21. chromosomu.
Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.
Fundacja "Otwarcie" do udziału w obchodach zaprosiła studentów II roku Pracy Socjalnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie z opiekunem mgr A. Cyganem oraz osoby z zespołem Downa z różnych organizacji i instytucji:
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Konina
- Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczego z Marianowa
- Domu Pomocy Społecznej ze Strzałkowa
- Warsztatów Terapii Zajęciowej "Mielnica" z Konina
- oraz podopiecznych Fundacji "Otwarcie", którzy to stanowili największą grupę osób z zespołem Downa.
W tym roku celebracja Świtowego Dnia z Zespołem Downa trwała dwa dni.
Zaczęło się od happeningu 20 marca, w trakcie zaćmienia słońca. Spotkaliśmy się w sali gimnastycznej przy ulicy Dworcowej, gdzie studenci z PWSZ wspólnie z osobami z zespołem Downa, tymi małymi i tymi dużymi, wycinali i naklejali na parasole kolorowe litery.
Oj, niełatwe to było zadanie… ale wspólnymi siłami zespołowcy poradzili sobie wspaniale. Mieliśmy również okazję obejrzeć i sfotografować zaćmienie słońca. Kiedy posililiśmy się pysznymi słodkościami, w doskonałych humorach udaliśmy się na skarpę przed Koniński Dom Kultury. Tam, przygotowane kolorowe literki naklejone na parasole utworzyły napis: 21 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA.
Następnie wszyscy uczestnicy happeningu, tworząc kolorowy korowód z parasolami udali się na spacer ulicami naszego miasta. Budziliśmy zaciekawienie przechodniów, którzy otrzymywali od nas soczyste jabłka z logo Koalicji 21 – nowo powstałej ogólnopolskiej organizacji, zrzeszającej wszystkie organizacje działające na rzecz osób z zespołem Downa, której Fundacja "Otwarcie" jest członkiem oraz z logo światowej organizacji działające na rzecz tych osób.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy z zespołem Downa otrzymali na pamiątkę parasole z kolorowymi literkami.
Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do obchodów tego święta, wszystkim, dzięki którym to wydarzenie stało się wyjątkowe i dostarczyło nam niezapomnianych emocji.
Dziękuję za wspaniałą atmosferę.
W kolejnym dniu, 21 marca wszyscy młodsi podopieczni Fundacji "Otwarcie" wraz z rodzicami spotkali się w centrum rozrywki "Fabryka Wrażeń". Na ogromnym torcie znalazło się siedem świeczek, a fajerwerki wywołały radość wśród dzieci. Dzieciom towarzyszyły skore do zabaw i żartów maskotki: kubuś puchatek i tygrysek. Rodzice ten czas spędzili na niekończących się rozmowach, planach, wspomnieniach. To coroczne spotkanie budzi w nas rodzicach wzruszenie. Dostrzegamy zmiany zachodzące w naszych dzieciach, cieszymy sie z ich rozwoju i zdobytych umiejętności. W basenach z kulkami czy w tunelach zawiązują się przyjaźnie nie tylko wśród dzieci ale również wśród nas, rodzicach. Tak bardzo raduje nas okres beztroski i szczęścia naszych dzieci.
Trzygodzinny czas spędzony w tym przyjaznym nam miejscu bardzo szybko upłynął i trzeba było się pożegnać, z niektórymi na długo.
Do zobaczenia za rok!
Dubanosow Ewa
Źródło: Fundacja na rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Otwarcie"