Koniec leśnych patroli – w okresie lęgowym ptaków Puszcza jest bezpieczna
Jutro rozpoczyna się okres lęgowy ptaków i zakaz wycinki w tym okresie. Greenpeace kończy leśne patrole w Puszczy Białowieskiej i przedstawia dowody na trwającą wbrew deklaracjom Ministra Środowiska wycinkę drzew w miejscach cennych przyrodniczo.
W związku z rozpoczynającym się okresem lęgowym ptaków, trwającym od 1 marca do 31 sierpnia, Greenpeace kończy trwające od 2 tygodni patrole leśne w Puszczy Białowieskiej. Polskie i unijne prawo zabrania wycinki drzew w tym okresie, Puszcza jest więc bezpieczna.
Aktywiści Greenpeace wraz z przyrodnikami znaleźli w sumie 31 miejsc, w których według naukowców oraz na podstawie deklaracji Ministra Kraszewskiego, nie powinno się prowadzić wycinki. 10 z tych miejsc już wycięto, pozostałe 21 można jeszcze uratować. Greenpeace przekazuje dziś Ministerstwu Środowiska, szczegółową mapę tych miejsc wraz z dokumentacją zdjęciową i opisami planowanej wycinki zagrażającej przyrodzie Puszczy.
„Fakt, że pozwolono na wycinkę drzew wbrew ustaleniom jest oburzający, ale nie wyobrażamy sobie by Minister pozwolił jeszcze na łamanie prawa. Na taki krok przed trzema laty nie zdecydował się nawet znany z kontrowersyjnych decyzji rząd PiS, wstrzymując budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy na czas trwania okresu lęgowego ptaków”, mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.
Z ekspertyzy prawnej na temat ograniczeń w prowadzeniu gospodarki leśnej w okresie lęgowym ptaków, przygotowanej przez organizację ClientEarth [1], jasno wynika, że zarówno prawo polskie jak i unijne chroni dzikie ptaki przed działalnością ludzką poprzez szeroki katalog zakazów m.in. Dyrektywę Ptasią UE (art.5) oraz Ustawę o Ochronie Przyrody i rozporządzenie ws. ochrony gatunkowej zwierząt. Na podstawie tych przepisów zabronione jest m.in. umyślne płoszenie i niepokojenie ptaków oraz niszczenie ich gniazd i jaj. Jeśli chodzi o pozyskiwanie drewna to odstępstwa od tych zakazów są możliwe, ale wyłącznie na podstawie planu urządzenia lasu opartego na strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko i w bardzo ograniczonym zakresie. W przypadku Puszczy Białowieskiej takich planów nie sporządzono.
Dodatkowo cała Puszcza objęta jest ochroną jako Natura 2000, a wymogi dotyczące oceny oddziaływania na środowisko na tych obszarach są jeszcze bardziej rygorystyczne. Wszystkie działania, które mogą oddziaływać na tereny Natura 2000 i występujące na nich siedliska zwierząt, wymagają każdorazowo „odpowiedniej” oceny oddziaływania na środowisko.
„Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej, w okresie lęgowym ptaków byłoby bezprawne. Polskie i unijne przepisy jasno to regulują. Nasz kraj wstępując do Unii zgodził się na respektowanie europejskich standardów ochrony przyrody. Naruszenie tych zakazów i wymogów dałoby podstawę do wyciągnięcia odpowiedzialności prawnej - wykroczeniowej, cywilnej, a w skrajnych przypadkach nawet karnej”, mówi Dawid Sześciło, z ClientEarth Poland, autor wspomnianej opinii prawnej.
Źródło: Greenpeace Polska