We Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka w dniach 12 - 14 lutego 2010 odbył się doroczny Kongres Polsko-Niemiecki Młodzież - Kultura - Wymiana. Kongres to spotkanie liderów organizacji artystycznych i kulturalnych, pedagogów, instruktorów i pracowników młodzieżowych. W tym roku w spotkaniu udział wzięło blisko 60 przedstawicieli organizacji z Polski i Niemiec.
Spotkanie polskich i niemieckich organizacji zajmujących się edukacją artystyczną i kulturalną dzieci i młodzieży już po raz 11 jest organizowane przez niemiecką organizację Bundesvereinigung Kulturelle Kinder- und Jugendbildung (BKJ Federalne Stowarzyszenie Kulturalnego Kształcenia Dzieci i Młodzieży), która zrzesza 50 niemieckich zajmujących się kształceniem kulturalnym dzieci i młodzieży.
Po ubiegłorocznej konferencji „Rola teatru w procesie edukacji nieformalnej” organizowanej przez naszą organizację, której prelegentem był Rolf Witte z BKJ, nasze Centrum zostało zaproszone do organizacji tegorocznego Kongresu. Było ono dla nas nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale okazało się również szansą na dalszy rozwój, zdobycie nowych doświadczeń oraz pozyskanie nowych partnerów do przyszłych projektów międzynarodowych. Tuż po uroczystym otwarciu prezes WCTD prezentowała najciekawsze projekty realizowane przez naszą organizację.
Doroczny Kongres Polsko-Niemiecki to spotkanie liderów organizacji artystycznych i kulturalnych, pedagogów, instruktorów i pracowników młodzieżowych. W tym roku w spotkaniu udział wzięło blisko 60 przedstawicieli organizacji z Polski i Niemiec. Temat naszego tegorocznego spotkania brzmiał: „Nie na tyle mali, by wyruszyć w wielki świat – międzynarodowe spotkania dzieci bazujące na edukacji kulturalnej – inspiracje”.
Uczestnicy kongresu przez trzy dni mieli okazję poznać metody pracy teatralnej z najmłodszymi dziećmi. Alicja Uske (instruktor teatralny z naszej organizacji, wieloletni nauczyciel dzieci w wieku przedszkolnym) zaprezentowała pokaz pracy warsztatowej z dziećmi 5 – 6-letnimi, przedstawiła także teoretyczne aspekty wykorzystania teatru w działaniach z przedszkolakami. Bastian Küntzel przedstawił fragmenty badań Niemieckiego Instytutu Młodzieży dotyczących zdobywania międzykulturowych kompetencji poprzez międzynarodowe spotkania dzieci. Kongres to też okazja dla partnerów z Polski i Niemiec do wspólnej pracy nad przyszłymi projektami wymian kulturalnych dzieci i młodzieży. Organizacje, które po raz pierwszy brały udział w kongresie miały również możliwość spotkać się z przedstawicielem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i zebrać najważniejsze informacje dotyczące składania wniosków, możliwości finansowania, rozliczania i ważnych elementów planowania spotkania. Kongres okazał się również doskonałym miejscem do pozyskania nowych partnerów i wymiany doświadczeń.
Zarówno od polskich, jak i niemieckich partnerów otrzymaliśmy informację zwrotną w trakcie ewaluacji, że Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka dostarczyło wielu inspiracji do działań kulturalnych. Szczególnie inspirująca okazała się praca z dziećmi najmłodszymi.
Źródło: Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka