15 marca 2024 roku w Białym Spichlerzu w Słupsku odbył się Kongres Historyczny n/Słupią będący podsumowaniem projektu "Pomorskie Spotkania z Historią".
Pomorskie Spotkania z Historią
Mógłbym napisać, że w latach 2022-2024 zorganizowaliśmy dziesięć Pomorskich Spotkań z Historią. To prawda, ale wówczas otarłbym się zaledwie o statystykę. A przecież wydarzyło się o wiele więcej! Przeszliśmy wspaniałą drogę szlakami lokalnych historii, poznaliśmy bohaterów, którzy ją tworzyli, odkrywaliśmy bogactwo historycznego i kulturowego dziedzictwa Pomorza. Była to piękna podróż, ponieważ mieliśmy wyjątkowych przewodników: ludzi nauki, liderów, badaczy i pasjonatów, kolekcjonerów i muzealników. Ich wiedza, doświadczenie, zaangażowanie i pasja były kluczem do pomyślnej realizacji projektu.
Nauka, w tym historia, nabiera szczególnego piękna i ponadczasowej wartości, gdy służy społeczeństwu. Dlatego tak ważna jest jej promocja i upowszechnianie. Wspólnym wysiłkiem osiągnęliśmy cel wpisany w nazwę Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa”.
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy prof. dr hab. Wojciechowi Skórze oraz pracownikom Instytutu Historii Uniwersytetu Pomorskiego. Ich wiedza, doświadczenie i życzliwe zaangażowanie pozwoliło na prawidłową i ciekawą realizację poszczególnych zadań. Ukłony dla Gospodarzy miejsc, w których organizowane były spotkania. Serdeczne podziękowania dla Dyrektorów szkół oraz Nauczycieli. To dzięki nim w spotkaniach uczestniczyło tak wielu młodych ludzi, którym w dużej mierze dedykowane były prezentowane tematy. Dziękujemy Dyrekcji muzeum Pomorza Środkowego i pracownikom Białego Spichlerza za pomoc w organizacji Kongresu Historycznego n/Słupią.
Goście Specjalni
Finał projektu obfitował w wydarzenia towarzyszące. Dyr. Wydawnictwa Naukowego UP, pan Szczepan Kolada zaprezentował najnowsze publikacje naukowe wydawnictwa. Panowie Jan Radkowski i Zdzisław Dróbka zaprezentowali zbiory kolekcjonerskie związane tematycznie z naszym miastem (medale, odznaczenia, monety i wiele innych). W wykładem i prezentacją nt. Tajnego Archiwum Watykańskiego przyjechali z Izabelina Autorzy książki pod tym samym tytułem - Janusz Rosikoń i Grzegorz Górny. Publikację można było zakupić i wzbogacić autografami Autorów.
Książka
Elementem zapewniającym trwałość projektu jest książka wydana przez Fundację Imperio. Publikacja "Pomorskie Spotkania z Historią 2022-2024" zawiera wystąpienia 21 prelegentów z 10 spotkań, które miały miejsce w Słupsku, Gdańsku, Gdyni, Koszalinie, Bytowie i Lęborku. Podczas Kongresu wręczono egzemplarze autorskie prelegentom oraz wszystkim zaproszonym gościom. Przekazano książkę także do bibliotek w naszym regionie. Szczególne podziękowania należą się dr Pawłowi Sikorskiemu za skład i korektę, dr Kacprowi Pencarskiemu za recenzję oraz słupskiej drukarni Decan.
Finansowanie
Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
Źródło: Fundacja Imperio