W dniach 27-29 kwietnia 2011 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie gościła partnerów (z Finlandii, Francji i Niemiec) jednego z realizowanych projektów dla seniorów w ramach Programu Grundtvig.
Spotkanie miało na celu przekazanie informacji na temat wykorzystania nowych technologii i działań obywatelskich w kształceniu seniorów, efektywnej wymianie doświadczeń, zaprezentowanie własnych osiągnięć i rezultatów w kontekście demograficznych i społecznych zmian zachodzących w Polsce i krajach partnerskich oraz promocji wielostronnych działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.
W trzech blokach tematycznych - zarówno swoje osiągnięcia, jak i „różne punkty widzenia” - przedstawili koordynatorzy z czterech krajów (Finlandia, Francja, Niemcy, Polska) oraz przedstawiciele różnych środowisk (Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW, UPC Polska, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego). Odbyła się również promocja najnowszej książki napisanej przez uczestników "Szkoły @ktywnego Seniora" pt. "Małopolska w naszej pamięci i fotografii". W drugiej części konferencji wystąpił Zespół Poetycko-Muzyczny S@S (w programie znalazły się utwory i piosenki z regionu Małopolski), a pracownicy Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej WBP poprowadzili „międzynarodowe kalambury”. Swoje prace pokazali również uczestnicy Sekcji Artystycznej S@S.
Działania w ramach „Szkoły @ktywnego Seniora” prowadzone są przez WBP i TPNK w sposób ciągły od 2007 roku i obejmują współpracę z 12 organizacjami z 11 państw europejskich. Do oryginalnych przedsięwzięc należy m.in. organizacja Międzynarodowych Olimpiad Komputerowych Seniorów ( więcej : www.sas.tpnk.org.pl)
1) „Dziennik Polski”
2) TVP Kraków
3) Radio Kraków (audycja z 4.V.2011)
Źródło: inf. nadesłana