24 kwietnia 2002 w Ministerstwie Pracy odbyła się konferencja na temat rozwoju dialogu społecznego.
'Rozwój dialogu społecznego na poziomie regionalnym w Polsce - nowe uregulowania prawne' - to temat konferencji, która odbyła się 24 kwietnia 2002 w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Gośćmi byli między innymi eksperci, przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych. dialogu społecznego w Polsce.
Zaproszono też gości z zagranicy, aby podzielili się doświadczeniami we wspieraniu dialogu społecznego.
Pani Maria Cronin z Irlandzkiej Konfederacji Pracodawców i Biznesu wyróżniła trzy główne czynniki, które wspierają dialog społeczny w Irlandii:
- Wzajemne zaufanie stron dialogu jest fundamentalne dla działania porozumień, stanowi ono nie tylko łatwą drogę postępu, ale jest także istotnym składnikiem efektywnego porozumienia. Ponadto uczciwość kluczowych negocjatorów jest bezpośrednio związana ze wzajemnym zaufaniem. Poza uczciwością, właściwe prowadzenie i zaangażowanie twórców porozumień może pomóc przełożyć je na poziom lokalny.
Warto dodać, że wszyscy goście zgromadzeni wczoraj na spotkaniu podkreślali, że to właśnie zaufanie jest fundamentem dobrego i skutecznego dialogu społecznego.
- We współczesnych demokracjach dialog społeczny uznawany jest za formę komunikacji między ważnymi podmiotami życia społecznego, służącą dobru wspólnemu, którym jest rozwój przebiegający w warunkach pokoju społecznego - tłumaczył prof. Andrzej Zybertowicz.
Jednym z celów konferencji było także omówienie problemów pojawiających się przy wdrażaniu dialogu społecznego na poziomie regionalnym. Zauważono niski poziom aktywności społecznej - tak potrzebnej w dialogu społecznym. Według badań CBOS z 1999 roku różnorodność organizacji, w których działają Polacy, jest bardzo duża, jednak w żadnej z przedstawionych organizacji nie działało więcej niż 5,5% respondentów.
Profesor Andzrej Zybertowicz stwierdził, że jest potrzeba stworzenia "Pakietu Obywatelskiego" - czyli projektu zmian instytucjonalnych, sięgających kluczowego dla demokracji sposobu rekrutacji klasy politycznej. Zmiany winny dać nowy impuls słabnącej aktywności obywatelskiej. Pobudzenie społeczeństwa do większej aktywności byłoby też możliwe, jeżeli zrezygnowanoby z wymogu rejestracji sądowej, określonej w ustawie o stowarzyszeniach i fundacjach.
Jednym z współorganizatorów konferencji był Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). - Od 10 lat UNDP współpracuje z rządem, a od 5 lat wspiera samorządy lokalne w kształtowaniu dialogu obywatelskiego - powiedziała Karolina Bzyk z UNDP. To właśnie ta organizacja zarządza w Polsce Programem Małych Dotacji (Small Grants Programme - SGP). Program jest adresowany do organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych. Zrodził się on z przekonania, że globalne problemy środowiska naturalnego można skutecznie rozwiązywać także poprzez zaangażowanie społeczności lokalnych, które nawet przy stosunkowo niewielkim poziomie finansowania (do 50 000 dolarów na projekt) mogą podejmować działania wpływające znacząco na jakość życia i poprawę stanu środowiska naturalnego.
Innym spostrzeżeniem zebranych gości była uwaga, że dialog społeczny jest niezbędny do efektywnego rządzenia. Nie może on jednak być traktowany instrumentalnie. Konieczne jest zagwarantowanie wzajemnego poszanowania jego uczestników. Kiedy tylko jest to możliwe, w dialogu powinny brać udział wszystkie grupy społeczne, których dotyczą rozwiązywane kwestie.
Na spotkaniu został przedstawiony raport Międzynarodowej Organizacji Pracy - kolejnego współorganizatora tej konferencji nt. rozwoju dialogu społecznego w Polsce. Giuseppe Casale, autor raportu, zauważył, że choć system dialogu społecznego w Polsce został ukształtowany przez proces transformacji politycznej zainicjowanej na początku lat osiemdziesiątych, to należy się spodziewać dalszej ewolucji dialogu społecznego
Na zakończenie obrad stwierdzono, że po konferencji będzie prowadzona dyskusja na temat dialogu społecznego w formie warsztatów organizowanych przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz Międzynarodową Organizację Pracy.
Źródło: inf. własna