Konferencja OFOP: "To będzie ostatni taki budżet związany z polityką spójności"
20 lutego odbyła się konferencja "Udział obywateli w planowaniu przyszłej perspektywy funduszy europejskich 2014-2020”, która podsumowywała kończącą się Szkołę Partycypacji Społecznej. Na konferencji głos zabrali absolwenci szkoły, członkowie grupy 12 postulatów oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
To będzie ostatni taki budżet związany z polityka spójności, nie wystarczy jednak na wszystkie problemy, które są w Polsce. Trzeba zdobyte fundusze wpuszczać w te obszary, do których mogą wejść później środki polskie, generując rozwój” – powiedziała Renata Calak z-ca. Dyr. Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dodała ona, że należy ograniczyć eksperymenty, skoncentrować na tym, co przynosi efekty. Ponadto dodała, że istnieje wymóg zapewnienia większej koordynacja systemu wdrażania funduszy ze względu na pilnowanie wskaźników – głównie wymogów ring-fincingu( narzucony przez Komisję minimalny poziom alokacji na dany cel tematyczny).
- Rozwój lokalny kierowany przez społeczność w przyszłym okresie programowania - Aleksander Woźniak, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.
- Przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu 2014-2020 - Ryszard Szarfenberg, Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu
- ON czy OFF - problem włączenia tematyki osób niepełnosprawnych w założenia perspektywy UE 14-20 – Przemysław Żydok, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
- Wsparcie zwrotne i bezzwrotne w rozwoju ekonomii społecznej - Izabela Przybysz, Instytut Spraw Publicznych
- Budowanie kompetencji cyfrowych - Elżbieta Dydak ,Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
- Rola komitetów monitorujących oraz zakres wsparcia Pomocy Technicznej w przyszłym okresie programowania - Agata Wiśniewska-Górczewska, Michał Dymkowski, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Zastępca dyrektora departamentu koordynacji programów regionalnych podkreśliła, że Ministerstwo otrzymało już zarysy 16 regionalnych programów operacyjnych i obecnie trwa ich zestawienie z Kontraktem terytorialnym oraz inne ewaluacje pod kątem ich zbieżności z celami tematycznymi określonymi w Założeniach Umowy Partnerstwa.
Ostatnim punktem konferencji było przedstawienie informacji z regionów na temat stanu konsultacji. Absolwenci Szkoły Partycypacji Społecznej przekazali szczegółowe raporty z prac w ich regionach, m.in. na temat stanu prac nad RPO oraz Strategii Wojewódzkich:
- Michał Braun, Centrum Wolontariatu –woj. świętokrzyskie
- Łukasz Broniszewski, Fundacja STABILO – woj. kujawsko-pomorskie
- Anna Kapusta, Agnieszka Dudek – woj. małopolskie
- Tomasz Pawlik - Miasto Słów – woj. śląskie
- Adam Szulczewski, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum – woj. lubuskie
Okazuje się, że stan prac nad strategiami oraz Regionalnymi Programami Operacyjnymi znacznie się od siebie różnią, szczególnie pod względem kolejności programowanych polityk. Niestety dość podobnie wygląda poziom konsultacji tych dokumentów z partnerami społeczno-gospodarczymi, w tym organizacjami pozarządowymi. W większości wystąpień pojawiał się wątek braku angażowania sektora pozarządowego w prace nad przyszłym okresem programowania w regionach oraz trudny dostęp do informacji publicznej.
W załączniku dołączamy wszystkie prezentacje z tego wydarzenia, wraz z informacjami od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Pobierz
-
Prezentacja MRR - poziom krajowy
pdf ・997.91 kB
-
Prezentacja MRR - poziom regionalny
pdf ・870.27 kB
-
Prezentacje członków grypy 12 postulatów
pdf ・811.27 kB
-
Prezentacje absolwentów Szkoły Partycypacji Społecznej
pdf ・485.46 kB
Źródło: informacja własna, OFOP