Konferencja MRR: Wykrywanie nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy UE w Programie Infrastruktura i Środowisko
29 października 2008 r. w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona kwestiom wykrywania i informowania o nieprawidłowościach w wykorzystaniu funduszy UE w Programie Infrastruktura i Środowisko.
Celem konferencji było przybliżenie wszystkim instytucjom zaangażowanym we wdrażanie programu Infrastruktura i Środowisko jak informować o nieprawidłowościach i nakładać korekty finansowe w przypadku wykrycia uchybień. – Jednak najważniejsza jest prewencja oraz informowanie beneficjentów o potencjalnych wykroczeniach, by nieprawidłowości we wdrażaniu funduszy pochodzących z Unii Europejskiej było jak najmniej – powiedział wiceminister Janusz Mikuła. Chociaż skala zagrożeń występowania nieprawidłowości jest prawie 10 razy większa w POIiŚ niż w zeszłej perspektywie w Funduszu Spójności, z uwagi na wartość programu (27 mld euro), to wnioski płynące z wykrytych nieprawidłowości w poprzednich latach, mogą okazać bardzo pomocne.
Wg danych Ministerstwa Finansów, od początku członkostwa Polski w UE do końca 2007 r. zgłoszonych zostało do Komisji Europejskiej prawie 500 nieprawidłowości, z czego najwięcej w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (4%) oraz SPO Rolnym (39%). W szczególności dotyczyły one uchybień w zamówieniach publicznych, część wiązała się również z fałszowaniem dokumentów oraz próbami rozliczania wydatków niekwalifikowanych. Najbardziej skuteczną metodą wykrywania nieprawidłowości okazały się kontrole na miejscu, wstępne czynności sprawdzające oraz kontrola dokumentów projektowych.
Również w perspektywie 2007-2013 wszystkie instytucje zaangażowane we wdrażanie środków unijnych zobowiązane są do przeprowadzania kontroli, wykrywania i raportowania pojawiających się nieprawidłowości oraz ich korygowania. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, ryzyko nieprawidłowości może w szczególności dotyczyć uchybień w stosowaniu prawa zamówień publicznych, ale także finansowania VAT oraz pomocy publicznej. – Jesteśmy dobrze przygotowani do ewentualnego radzenia sobie z nieprawidłowościami. Opracowane zostały dokumenty „System informowania o nieprawidłowościach finansowych w wykorzystaniu funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w latach 2007-2013 (tzw. SION)”, „Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie sposobu postępowania w razie wykrycia nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013” oraz „Wymierzanie korekt finansowych za naruszenia prawa zamówień publicznych związane z realizacją projektów współfinansowanych ze środków funduszy UE (tzw. „taryfikator”), które zapewnią jednolite podejście do zagadnienia nieprawidłowości we wszystkich instytucjach – zapewnił Marek Michalski, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych. Na szczególną uwagę zasługuje „taryfikator”, dzięki któremu ewentualne kary za naruszenie zasad zamówień publicznych są proporcjonalne do uchybień i są bardziej liberalne niż wytyczne Komisji Europejskiej w tym zakresie.
Na konferencji poruszone zostały wszelkie aspekty związane z nieprawidłowościami, które pozwoliły uświadomić czym tak naprawdę jest nieprawidłowość w rozumienie UE, jak z nią postępować, jak ją skutecznie wykrywać oraz jakie konsekwencje wynikają z jej wystąpienia.
Swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielili się, poza
reprezentantami Instytucji Zarządzającej programem Infrastruktura i
Środowisko, przedstawiciele Instytucji Audytowej,
Instytucji Zarządzające ZPORR, Komendy Głównej Policji oraz
ekspert z dziedziny naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Przedstawiciele Policji wyszli z inicjatywą zacieśnienia współpracy
między instytucjami uczestniczącymi w systemie wdrażania Programu a
organami ścigania, co z zadowoleniem zostało przyjęte przez
uczestników konferencji, którzy tym samym wyrazili nadzieję na
wsparcie ich działania ze strony innych służb.
Prowadzący konferencję Marek Michalski, Zastępca Dyrektora
Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych w MRR
poinformował uczestników, iż konferencja w zakresie
nieprawidłowości otwiera cykl szkoleń i spotkań, które w tej
tematyce będą organizowane przez IZ PO IiŚ w przyszłości.
Materiały z konferencji: