10 października odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Szkoła częścią wspólnoty”. Projekt jest organizowany przez Fundacje Oświatową im. ks. S. Konarskiego i dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Brali w niej udział dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego.
Konferencja podzielona była na dwie części . W pierwszej z nich wysłuchaliśmy wystąpienia dr hab. Grzegorza Mazurkiewicza z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Uczenie się we współpracy - teoria i praktyka w którym prelegent przedstawił m.in. koncepcje szkoły demokratycznej oraz wyniki badań dotyczących ewaluacji szkół. W tej części odbyło się również wystąpienie dr hab. Ewy Bobrowskiej z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Angażować się czy nie? A jeśli tak, to po co? Kilka uwag o sferze publicznej w którym prelegentka odnosiła się do koncepcji sfery publicznej oraz jej znaczenia dla budowania i trwania wspólnot. Obydwa wystąpienia mogą stanowić inspiracje dla uczestników do tego, w jakim kierunku można dokonywać zmian w szkole oraz tego z jakich przesłanek mogą one wynikać.
W drugiej części konferencji natomiast swoimi refleksami podzielili się z nami praktycy. Jako pierwszy wystąpił o. Edward Kryściak Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie z wystąpieniem pt. Szkoła jako ważny podmiot w środowisku lokalnym, w którym przedstawił to, w jaki sposób szkoła, w której pracuje współpracuje z podmiotami środowiska lokalnego. Następnie miało miejsce wystąpienie Joanny Czarnik ze Stowarzyszenia Rozwoju Młodzieży RAMPA pt. Organizacje pozarządowe jako partner szkół w społecznościach lokalnych podczas którego prelegentka wyjaśniła czym są organizacje pozarządowe oraz jak może wyglądać współpraca między nimi a szkołami. Ostatnie wystąpienie pt. Program Młody Kraków jako jedna z form współpracy UMK ze szkołami wygłosiła Bożena Opach, Kierownik Referatu ds. Młodzieży i Seniorów UMK. Podczas tego wystąpienia uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym jest Program Młody Kraków realizowany we współpracy ze szkołami, młodymi mieszkańcami Krakowa oraz organizacjami pozarządowymi. Wystąpienia te mogły być źródłem nowych pomysłów dotyczących funkcjonowania szkół ze środowiskiem lokalnym oraz tego gdzie i jakich partnerów mogą one szukać.
Podczas konferencji uczestnicy mogli nabyć nie tylko nowej wiedzy i inspiracji, ale również poznać się nawzajem i porozmawiać podczas przerw kawowych i lunchowej.
Dziękujemy wszystkim prlegentom oraz uczestnikom za udział w tym wydarzeniu oraz zapraszamy na warsztaty.
Pobierz
-
plakat
pdf ・264.4 kB