Konferencja inaugurująca inicjatywę "Europaszport"
Europaszport to unijna inicjatywa na rzecz uznawalności edukacji nieformalnej. Europaszport to nowe narzędzie, które ma w zamierzeniu ułatwić zatrudnienie i zwiększyć mobilność w całej Europie usprawniając przekazywanie informacji o posiadanych umiejętnościach, doświadczeniu i zdolnościach. Inauguracyjna konferencja Europaszportu odbędzie się 31 stycznia – 1 lutego 2005 w Luksemburgu.
Konferencję w Luksemburgu poprowadzą: Ján Figel' - nowy komisarz
ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków oraz Mady Delvaux-Stehres, minister oświaty i szkolenia
Luksemburga. Program Europaszport zostanie zaprezentowany po raz pierwszy, po czym nastąpi dyskusja
na temat pięciu instrumentów oraz specjalna konferencja prasowa z udziałem komisarza i minister
Delvaux-Stehres.
Na Europaszport składa się pięć istniejących przejrzystych dokumentów europejskich, które łączy szereg wspólnych cech. Ich wspólnym celem jest niesienie pomocy obywatelom w zakresie informowania o własnych kwalifikacjach i kompetencjach. Wszystkie te dokumenty opracowane zostały na poziomie europejskim. Podstawowym dokumentem jest EuroCV, czyli nieznacznie zmieniona wersja popularnego już ogólnoeuropejskiego formatu CV. Cztery pozostałe dokumenty dotyczą sposobu ujmowania w życiorysie określonych kwalifikacji oraz opisu przebiegu procesu zdobywania wiedzy. Połączenie tych niezmiernie istotnych instrumentów w jednym programie Europaszport sprawi, że staną się one powszechnie znane, łatwiej dostępne i w konsekwencji bardziej efektywne. Europaszport celowo zaprojektowano jako system otwarty tak, aby w przyszłości możliwe było dodanie kolejnych instrumentów.
Dwa instrumenty Europaszportu przeznaczone są bezpośrednio dla wszystkich obywateli:
1. EuroCV
Życiorys o jednakowym układzie dla wszystkich języków, co ułatwi obywatelom lepsze zaprezentowanie posiadanych kwalifikacji
2. Europaszport Językowy2
Jest to prosty formularz opisujący znajomość języków obcych odniesioną do ogólnie przyjętego systemu.
Pozostałe instrumenty Europaszportu wydawane są przez właściwe
organizacje tym obywatelom, którzy uzyskali określone doświadczenia w zakresie uczenia się:
3. Europaszport Mobilności
Jest to wykaz wyjazdów za granicę w celach kształceniowych - w zakresie szkolenia zawodowego i
szkolnictwa wyższego.
4. Uzupełnienie Dyplomu Europaszportu
Dokument opisujący przebieg nauki, wydawany wraz z dyplomem ukończenia studiów wyższych.
5. Uzupełnienie Świadectwa Europaszportu
Dokument bliżej określający posiadane kwalifikacje, który wydawany jest wraz ze świadectwem
ukończenia szkoły zawodowej.
Głównym narzędziem realizacji programu będzie nowy portal internetowy Europaszportu (europass.cedefop.eu.int): oprócz udostępniania informacji na temat programu Europaszport i jego instrumentów, portal umożliwi obywatelom wypełnienie formularzy EuroCV i Europaszportu Językowego, z możliwością skorzystania z instruktażu i załączonych przykładów. Obywatele znajdą tam również informacje na temat innych instrumentów i ich przykłady, chociaż będzie je można uzyskać jedynie od uprawnionych organizacji. Obywatele nie dysponujący dostępem do Internetu mogą zwrócić się do Krajowych Centrów Europaszportu z prośbą o wydanie formularzy EuroCV i Europaszportu Językowego.
Programem Europaszport powinny zainteresować się osoby poszukujące pracy lub pragnące zaprezentować swoje osiągnięcia w formacie, który uznawany jest w całej Unii Europejskiej, a także pracodawcy, którym potrzebne są informacje dotyczące umiejętności i kwalifikacji potencjalnych kandydatów. Europaszport okaże się nieoceniony w przypadku rekrutacji pracowników zagranicznych, umożliwiając lepsze zrozumienie umiejętności i kwalifikacji w całej Europie.
Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie korzystania z dokumentów
Europaszportu. Obywatele mogą wypełnić formularze EuroCV i Europaszportu Językowego niezależnie od
wieku i zawodu. Powinni oni korzystać z tej możliwości zawsze wtedy, gdy muszą lub pragną
zaprezentować posiadane kwalifikacje i umiejętności, wraz z wszelkimi innymi posiadanymi
dokumentami Europaszportu (Europaszport Mobilności, itp.). Ma to na celu wspieranie mobilności
całego przekroju europejskiej siły roboczej cechującej się w coraz większym stopniu dobrą
znajomością języków obcych.
Wszystkie zadania związane z programem Europaszport - takie jak realizacja, promocja i zapewnienie pomocy - koordynuje w każdym państwie członkowskim (Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz kandydackim jedna instytucja o nazwie Krajowe Centrum Europaszportu3, które zostało wyznaczone do tego celu przez władze danego państwa. Krajowe Centrum Europaszportu (KCE) będzie punktem pierwszego kontaktu, do którego powinny zgłaszać się osoby pragnące skorzystać z programu Europaszport lub uzyskać więcej informacji na jego temat.
Europaszport przygotowano przy aktywnym udziale przedstawicieli partnerów społecznych oraz ekspertów z wielu państw. Europaszport jest inicjatywą wpisującą się w działania mające na celu wspieranie kształcenia ustawicznego, możliwości szkolenia w całej Unii Europejskiej i współpracy państw członkowskich w tym zakresie oraz mobilności pracowników i studentów, wnosząc tym samym wkład do działań mających na celu przekształcenie Europy do roku 2010 w "najbardziej konkurencyjną i opartą na wiedzy gospodarkę na świecie", zgodnie z zapisem Strategii Lizbońskiej.
Źródło: Narodowa Agencja Programu Młodzież