Konferencja 'Do Unii po zmiany'. Nie wystarczy powiedzieć 'tak' w referendum
Dyskusją na temat Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i jej roli w rzecznictwie interesów zakończyła się w sobotę 26 kwietnia 2003 trzydniowa konferencja pt. 'Do Unii po zmiany – zielona przyszłość rozszerzonej Unii Europejskiej'. Konferencję zorganizowało Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce.
W siedmiu debatach poświęconych różnym zagadnieniom związanym z Unią Europejską wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących m.in. środowiska ekologiczne, kobiece oraz mniejszości seksualnych. Nie zabrakło także znakomitych gości z zagranicy – członków i członkiń Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli grupy Zieloni/ Europejski Wolny Sojusz (wśród nich obecny był m.in. Daniel Cohn Bendit, przywódca młodzieżowej rewolty w Paryżu 1968 roku). Perspektywa polityczna tego ugrupowania była szczególnie eksponowana podczas debat. A dyskutowano m.in. o wspólnej konstytucji, równym statusie kobiet i mężczyzn, przyszłości obszarów wiejskich i rolnictwa, szansach na zrównoważony rozwój w Unii Europejskiej
Szczególnie gorące dyskusje miały miejsce podczas paneli poświęconych możliwościom rozwoju społeczeństwa bez przemocy i bez wojen oraz roli Unii w polityce światowej i możliwościom kształtowania wspólnej polityki zagranicznej. Zwłaszcza ostatni temat – rozpatrywany w kontekście konfliktu Irackiego i podziału jaki na tym tle powstał wśród państw europejskich – wywołał wiele polemik. Wśród panelistów zaproszonych do dyskusji na ten temat znaleźli się m.in. redaktor Adam Michnik oraz Daniel Cohn Bendit. Panowie, aczkolwiek bardzo zaprzyjaźnieni, reprezentowali odmienne zdania na temat słuszności interwencji amerykańskiej w Iraku. Motyw „amerykański” był zresztą jednym z głównych, który przewijał się zarówno w wypowiedziach panelistów, jak i uczestników dyskusji z sali. Były głosy jednoznacznie potępiające amerykańską ekspansję militarną i kulturową, jak również wypowiedzi bardziej wyważone – stające w obronie demokratycznego dorobku Stanów Zjednoczonych.
Goście z zagranicy starali się pokazać polskim uczestnikom konferencji, że w Unii Europejskiej można znaleźć rozwiązania wielu problemów nurtujących obecny świat – od polityki zagranicznej po zrównoważony rozwój. Warunkiem jednak jest współpraca. Zmodernizowanie wspólnej polityki rolnej, określenie wspólnej polityki zagranicznej, stworzenie wspólnej konstytucja wymagają wielu ustaleń, w których powinny barć udział wszystkie państwa UE – stare i nowe - na równych prawach. Istotnym przesłaniem konferencji było zwrócenie uwagi, że opowiedzenie się za Unią Europejską nie oznacza jedynie aprobaty dla wynegocjowanych warunków przystąpienia, ale oznacza także gotowość do prowadzenia ciągłych „negocjacji”, dyskusji i podejmowania decyzji przez każdego obywatela i każdą z obywatelek Polski.
Źródło: inf. własna