– Decentralizacja polityki zatrudnienia wymaga odpowiedzialnych partnerów społecznych i regionalnych. Odpowiedzialnych to znaczy efektywnych, dobrze wyszkolonych i poinformowanych – powiedział Xavier Greffe, profesor Uniwersytetu Paryskiego I (Sorbona) podczas konferencji 'Decentralizacji polityki zatrudnienia a nowe formy zarządzania', która obyła się 27 i 28 marca 2003 roku w Warszawie.
Międzynarodowa konferencja zorganizowana została wspólnie przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz program OECD LEED. W jej ramach miały miejsce trzy sesje dyskusji panelowych, podczas których omawiano konsekwencje decentralizacji, rynku na przykładzie Danii, Stanów Zjednoczonych, Belgii i Niemiec, kwestię zależności między odpowiedzialnością a elastycznością w zarządzaniu w przypadku decentralizacji oraz zalety i ograniczenia niektórych najważniejszych innowacji w zakresie form zarządzania rynkiem pracy.
Eksperci i praktycy uczestniczący w posiedzeniu sesji zwrócili uwagę na konieczność przekazanie części władzy podmiotom lokalnym i regionalnym tak, aby pozwalała ona lepiej odpowiadać na powstające na ich poziomie trudności, a także lepiej wykorzystywać środki pochodzące z różnorodnych źródeł.
Ocenę decentralizacji polityki rynku pracy w Polsce przedstawił dr Michał Boni z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (minister pracy w rządzie Jana Krzysztofa Bielecki). Jego zdaniem, niepotrzebnie tak szeroko rozproszono kompetencje związane z zarządzaniem. – Należy wzmocnić pozycję wojewódzkich urzędów pracy oraz zwiększyć swobodę finansową regionów – podsumował swoją wypowiedź Michał Boni.
Odnosząc się do polskiej sytuacji Grażyna Gęsicka, zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, stwierdziła, że najbardziej elastyczne na naszym gruncie są małe i średnie projekty realizowane przez organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Do tego jest jednak niezbędna decentralizacja.
W trakcie drugiej sesji dyskutowano nad problemem, jak pogodzić elastyczność i odpowiedzialność w zarządzaniu programami realizowanymi przez zdecentralizowany system służb zatrudnienia. Uczestnictwo wielu podmiotów o różnym charakterze, usytuowanych na różnych poziomach - od urzędów centralnych poprzez jednostki samorządu terytorialnego, po organizacje pozarządowe – rodzi niebezpieczeństwo krzyżowania się kompetencji i odpowiedzialności, a w efekcie utrudnia koordynację podejmowanych działań i obniża ich skuteczność.
Trzecia sesja była poświęcona omówieniu zalet i ograniczeń pewnych innowacji w zakresie zarządzania: porozumień ramowych mających na celu uwzględnienie priorytetów lokalnych w realizacji programów ogólnokrajowych; partnerstw na rzecz poprawy dostarczania usług publicznych z uwzględnieniem rozwoju danej społeczności; długoterminowego zintegrowanego planowania strategicznego na poziomie regionalnym.
Dwudniową konferencje zamknęło wystąpienie Krystyny Gurbiel – podsekretarz stanu w MGPiPS, która powiedziała, że ta wymiana międzynarodowych doświadczeń była dla Polski szczególnie cenna. – Przed ministerstwem stoi wyzwanie. Musimy stworzyć plan działania i realizacji programów zwalczania bezrobocia wykorzystującego fundusze europejskie. Z konferencji wyciągniemy wnioski pozwalające na formułowanie kolejnych kroków, które będą przez nas realizowane – wyraziła przekonanie wiceminister Krystyna Gurbiel.
Źródło: Biuletyn MGPiPS