Koncepcja Rozwoju Kraju 2050: Green REV Institute na rzecz zrównoważonej przyszłości Polski
W ramach konsultacji społecznych dotyczących Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050), które trwały do 6 września 2024 roku, zostały uwzględnione rekomendacje Green REV Institute dot. zrównoważonego systemu żywności. Tym samym kwestia bezpiecznej żywności jest w kluczowych dokumentach strategicznych Polski! Dokument ten ma wspierać przygotowania kraju na kluczowe wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe.
Kluczowe uwagi Green REV Institute, które zostały uwzględnione w finalnej wersji dokumentu:
1. Gospodarka przyszłości i rolnictwo roślinne dla ludzi
KRK 2050 uwzględniło konieczność zmiany w kierunku wysokiej jakości żywności, co było jednym z głównych postulatów Green REV Institute. Zwrócono uwagę, że obecny system oparty na produkcji zwierzęcej nie tylko przyczynia się do pogłębienia się kryzysu zdrowotnego Polek i Polaków, ale także nie jest zgodny z najnowszymi badaniami i danymi naukowymi.
Green REV Institute podkreślił, że transformacja w kierunku żywności roślinnej powinna stać się priorytetem. Strategia Danii dotycząca białek roślinnych jest przykładem, jak skutecznie wspierać zdrową, lokalną i zrównoważoną żywność. W raporcie EIT Food Protein Diversification Think Tank zaznaczono, że dywersyfikacja białek nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także wspiera zdrowie ludzi i lokalne gospodarki.
2. Krytyczna analiza „zrównoważonego chowu zwierząt”
W KRK 2050 pojawia się zapis dotyczący „zrównoważonego chowu zwierząt”. Przesłane przez Green REV Institute uwagi podkreśliły, że nie istnieje coś takiego jak zrównoważona produkcja zwierzęca w kontekście obecnych wyzwań środowiskowych i społecznych. Produkcja zwierzęca prowadzi do nieefektywnego wykorzystania gruntów i wzmaga nierówności społeczne.
REV zwrócił uwagę na badania naukowe oraz rezolucję Parlamentu Europejskiego z 2023 roku, która podkreśla, że przyszłość żywności to białka roślinne. Promowanie produkcji roślin wysokobiałkowych może wzmocnić suwerenność żywnościową Polski i UE, zmniejszając jednocześnie emisje gazów cieplarnianych.
3. Prawo do zdrowej, etycznej i zrównoważonej żywności
KRK 2050 zawiera zapisy dotyczące budowy systemu żywnościowego, który sprzyja prawom konsumentów / konsumentek i ochronie środowiska. Green REV Institute podkreślił, że zdrowa i lokalna żywność powinna być fundamentem tej transformacji. Raport Programu Środowiskowego ONZ - What’s cooking (2023) wskazuje, że systemy żywnościowe są odpowiedzialne za 30% globalnych emisji gazów cieplarnianych, a produkty pochodzenia zwierzęcego za 60% emisji związanych z żywnością.
Krok ku zrównoważonej przyszłości
Anna Spurek, Dyrektorka Green REV Institute: “Bezpieczna żywność to nasze zdrowie, nasza planeta, środowisko oraz kwestia sprawiedliwego i etycznego talerza. Musimy włączać do polityk publicznych kwestie związane z bezpieczną żywnością i przechodzeniem do sprawiedliwych, roślinnych systemów żywnościowych.”
KRK 2050 to dokument, który wyznacza kierunki, w jakich Polska powinna podążać, aby sprostać dzisiejszym i przyszłym wyzwaniom. Dzięki uwzględnieniu uwag Green REV Institute, podkreślono potrzebę transformacji systemu żywnościowego – w stronę zdrowych, etycznych i zrównoważonych rozwiązań, które chronią ludzi, zwierzęta, środowisko, wspierają bioróżnorodność i walczą z nierównościami społecznymi.
Całościowy raport z konsultacji społecznych, w tym uwzględnione uwagi Green REV Institute, dostępny jest tutaj:
Raport z konsultacji społecznych projektu KRK 2050
Kontakt dla mediów: Green REV Institute, kontakt@greenrev.org
Źródło: Green REV Institute