Komunikat z posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego - 28 lipca 2006 r.
W piątek 28 lipca 2006 r. odbyło się posiedzenie plenarne Rady Działalności Pożytku Publicznego. W obradach wzięli udział członkowie Rady, przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, pracownicy Departamentu Pożytku Publicznego oraz obserwator (przedstawiciel Instytutu Spraw Publicznych).
Porządek spotkania obejmował: dyskusję na temat planowanych i dokonywanych zmian w zakresie prawa podatkowego w Polsce, a dotyczącego funkcjonowania organizacji pozarządowych, informacje nt. prac nad Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki, przekazanie wyjaśnień związanych z realizowaniem Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Na wstępie Jarosław Nenneman - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz członek RDPP krótko poinformował zebranych o stanie prac nad ustawami podatkowymi. W toku dyskusji na temat opodatkowania darowizn rzeczowych zaznaczył, że nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług nie jest priorytetem. Ponadto oznajmił, iż resort nie jest przekonany co do wprowadzenia zwolnień z podatku VAT, głównie ze względu na obawę przed powiększeniem się szarej strefy (sprzedaż towaru zadeklarowanego do przekazania organizacji pozarządowej) oraz analizy przypadków państw UE, gdzie zwolnienia dotyczą bardzo niskich kwot.
Poruszono także temat przekazywania 1 % na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak poinformował Minister, zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przekazania 1% dokonywano by na rzecz jednej instytucji, za pośrednictwem urzędu skarbowego, w zeznaniu rocznym. Członkowie Rady zapytali również o możliwość przekazywania 1% przez przedsiębiorców opodatkowanych 19% podatkiem od osób fizycznych (tzw. liniowcy) oraz osoby rozliczane przez ZUS. Minister oświadczył, że propozycja rządu daje ,,liniowcom" możliwość przekazania 1%. Natomiast kwestia emerytów i rencistów wymaga rozpatrzenia. Poinformował również zebranych, iż w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych likwiduje się odpis z tytułu darowizn przekazywanych na rzecz organizacji społecznych.
Teresa Hernik, Współprzewodnicząca RDPP, zaproponowała, by Rada sformułowała listę zapytań z omawianego zakresu i przekazała ją Ministrowi w celu ustalenia stanu rzeczy.
Tomasz Schimanek zaproponował również współpracę w sferze podatkowej z Parlamentarnym Zespołem ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Następnie Cezary Miżejewski - radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego wskazał na najważniejsze punkty harmonogramu prac nad Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki. Do 15 sierpnia planuje się zakończenie prac nad Załącznikiem do PO KL, który spełnia funkcję analogiczną do Uzupełnienia Programu 2004-2006 (to dokument zawierający typy projektów, grupy beneficjentów i wskaźniki), natomiast do 28 września - konsultacje społeczne dokumentu. Cezary Miżejewski wymienił trzy grupy problemów konstruowania dokumentu: rozgraniczenie działalności III sektora w zakresie integracji społecznej na poziomie centralnym (tu beneficjentami mają być w szczególności grupy rozproszone np. uchodźcy osoby z pobytem tolerowanym) i regionalnym; rozwiązania w zakresie Priorytetu VI regionalnego (kwestia przyznawania środków - w ramach bądź ścieżki systemowej, bądź konkursowej), współpraca miedzy instytucjami działającymi na poziomie gminy i powiatu. Wypowiedź przedstawiciela MRR wywołała również dyskusję na temat nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Jak podkreślił rozmówca, opracowywane zmiany mają charakter wieloletni i wymagają stopniowego wprowadzania.
Andżelika Wardęga - naczelnik Wydziału Programów, Analiz i Współpracy w Departamencie Pożytku Publicznego udzieliła wyjaśnień na temat aktywności Departamentu w zakresie prac nad PO KL. Jak poinformowała, DPP pracuje nad zapisami dwóch działań w Priorytecie Dobre Państwo - Dz. 4.4 Państwo Partnerskie i Dz. 4.5 Rozwój potencjału III sektora. Zaznaczyła, że szczególnie trudne jest określenie wskaźników realizacji zadań. Problem tkwi również w podziale budżetu pomiędzy działania pozostające w gestii MSWiA oraz działania MPiPS.
Piotr Kontkiewicz, zastępca Dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego poinformował, że nadal trwają prace nad ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie dodał, że ustawa w sierpniu trafi do uzgodnień międzyresortowych, a w październiku będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów (zgodnie z harmonogramem prac Rady Ministrów). Zebrani uzgodnili, że Rada przygotuje swoje stanowisko odnośnie zaproponowanych zapisów.
Dyskutowano również nad nową koncepcją Funduszu. Planuje się m.in. dualistyczną formułę, w ramach której realizowany jest dotychczasowy konkurs, a druga jego część przeznaczona miałaby zostać na wkład własny wymagany w ramach funduszy europejskich. Prace nad kolejną edycją rozpoczną się jesienią, tak by jak najszybciej rozpocząć realizację programu w roku 2007. Witold Monkiewicz wyraził opinię, iż konieczna jest zmiana procedury powoływania ekspertów.
Krzysztof Więckiewicz poinformował również, że na wniosek Sejmowej Komisji Polityki Społecznej przygotowane zostanie sprawozdanie z dotychczasowej realizacji Rządowego Programu FIO.
Kolejnym punktem posiedzenia były prace nad Regulaminem Rady. Zespół opracowujący zmiany dokumentu (Grażyna Frister, Magda Nowakowska, Tomasz Schimanek) zaproponował m.in. wprowadzenie rotacyjnej kadencji Współprzewodniczących, rozwiązania w zakresie podejmowania uchwał oraz wyrażania opinii przez członków RDPP, wprowadzenie zapisów wykluczających sytuacje konfliktu interesów i podejrzeń o interesowność w głosowaniach oraz konieczność uregulowania kwestii uczestnictwa członka RDPP w postępowaniach kontrolnych.
Członkowie Rady podczas posiedzenia zgłosili również propozycję zlecenia opracowania ekspertyz nt. wyjaśnienia procedur wyłaniania kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego, uproszczenia księgowości organizacji pozarządowych, konsekwencji zmian zapisów wprowadzających zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez organizacje pożytku publicznego oraz analizy porównawczej zapisów Strategii Rozwoju Kraju, Narodowej Strategii Spójności z Programem Obywatelskim Kapitał Ludzki.
Kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego zaplanowano na pierwszą połowę września 2006.
Źródło: Departament Pożytku Publicznego