Komunikat z 7. posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w dniu 14 września 2004 r.
Propozycje priorytetów Rządowego Programu - "Funduszu Inicjatyw Obywatelskich" oraz Narodowa Strategia Rozwoju Trzeciego Sektora w Polsce były głównymi tematami dyskusji podczas ósmego posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego, które odbyło się 14 września 2004 r. w Ministerstwie Polityki Społecznej.
- Chcemy, aby do społeczeństwa dotarło jasne przesłanie, na co w 2005 roku zostaną przeznaczone środki przewidziane w ramach Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz informacja o tym, co dobrego może się stać w wyniku działań finansowanych przez FIO. Chcemy, aby działania te wspierały określone kierunki rozwoju III sektora, a jednocześnie, aby procedury dla ubiegających się o środki były niekłopotliwe, jasne i precyzyjne - powiedział Krzysztof Pater, Minister Polityki Społecznej, podczas posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego, inicjując dyskusję nt. podstawowych kierunków działań rządu w zakresie Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Scenariusz budowy Narodowej Strategii Rozwoju Trzeciego Sektora w Polsce
Prowadzący posiedzenie RDPP, jej współprzewodniczący Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej, przedstawił scenariusz budowy Narodowej Strategii Rozwoju Trzeciego Sektora w Polsce, wskazując na dokument pt. "Rządowy Program - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich", służący wzmocnieniu potencjału trzeciego sektora w wymiarze strategicznym. Rafał Baniak zwrócił uwagę na potrzebę uspołecznienia procedury określania priorytetów w ramach "Rządowego Programu - FIO" wskazując na rolę RDPP w tym zakresie.
Pierwsza część obrad była poświęcona budowie Narodowej Strategii Rozwoju Trzeciego Sektora w Polsce. W związku z potrzebą koordynacji prac w tym zakresie w spotkaniu udział wzięli: Lech Nikolski, Pełnomocnik Rządu ds. Narodowego Planu Rozwoju oraz Cezary Miżejewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej, Sekretarz Zespołu Zadaniowego do Spraw Reintegracji Społecznej.
Lech Nikolski, przedstawiając informację nt. mechanizmu tworzenia i relacji ze strategiami sektorowymi Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013 powiedział, że kolejny NPR to nie tylko ubieganie się o środki unijne, ale także próba określenia tych priorytetów i celów, które powinny być w Polsce realizowane w bliższej i dalszej perspektywie.
Jakub Wygnański (Stowarzyszenie na Rzecz FIP) wskazał, że w rozporządzeniu dotyczącym tworzenia NPR, w sposób niewystarczający określone jest miejsce i rola organizacji pozarządowych w procesie powstawania tego dokumentu. Wskazane byłoby zatem włączenie - już w tej fazie - organizacji pozarządowych w tworzenie NPR.
Dagmir Długosz (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów) zauważył, że prace nad kolejnym NPR mogłyby stać się elementem wyznaczającym standardy prowadzenia konsultacji na przyszłe lata.
Cezary Miżejewski, prezentując doświadczenia związane z tworzeniem Narodowej Strategii Integracji Społecznej (powołanie zespołu, jego funkcjonowanie, tworzenie dokumentów) w kontekście powstawania Narodowej Strategii Rozwoju Trzeciego Sektora, podkreślał, że wartością przy tworzeniu NSIS było budowanie jej na zasadzie współdecydowania.
- W zespole przygotowującym Narodową Strategię Integracji Społecznej przyjęto zasadę konsensusu - stwierdził wiceminister.
Lech Nikolski uznał za zasadną propozycję Rady w sprawie przedłużenia o 2 tygodnie terminu konsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie trybu i terminu konsultacji Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013, programów operacyjnych i Strategii Wykorzystania Funduszu Spójności, współpracy członków Rady Ministrów i jednostek samorządu terytorialnego przy opracowywaniu programów operacyjnych i Strategii Wykorzystywania Funduszu Spójności w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013 oraz jego negocjacji z Komisją Europejską.
Pozytywnie odniósł się także do następujących propozycji RDPP:
-
powołania odpowiedniego zespołu reprezentującego sektor pozarządowy, z perspektywą włączenia go w prace Międzyresortowego Zespołu do przygotowania Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013;
-
uczestniczenia NGOs w spotkaniach branżowych, poświęconych NPR, organizowanych przez rząd we wrześniu i październiku.
Rada uznała, iż Narodowa Strategia Rozwoju Trzeciego Sektora w Polsce powinna mieć charakter horyzontalny.
Dla właściwego zrealizowania wyżej wymienionych propozycji Rada podejmie prace, zmierzające do ujednolicenia ważnych dla idei partnerstwa pojęć, takich jak: informacje, konsultacje, uzgodnienia.
Realizacja rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
RDPP dyskutowała nad wyznaczeniem podstawowych kierunków działań rządu w zakresie realizacji "Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich" oraz przyjęła procedurę dalszych prac nad priorytetami FIO na rok 2005.
Rada uznała potrzebę uszczegółowienia priorytetów w ramach "Podstawowych kierunków działań rządu w zakresie realizacji Rządowego Programu - FIO" w stosunku do przedłożonego projektu. Będzie nad tym pracował, według określonych procedur, jeden ze stałych zespołów problemowych Rady, z uwzględnieniem rezultatów konsultacji z resortami właściwymi dla sfery pożytku publicznego.
Fundusze europejskie
RDPP wysłuchała informacji na temat funduszy europejskich, przedstawionych przez Krystynę Gurbiel, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Przyjęto propozycję zorganizowania spotkania wszystkich uczestników Komitetów Monitorujących i Sterujących wybranych spośród NGO. Jednocześnie uznano za konieczne spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Finansów w sprawie problemu wypłacania zaliczek ze środków UE oraz wysokości kwot gwarancji.
Kampania 1%
W drugiej części obrad omawiano zagadnienia związane z przygotowaniem kampanii "1%" w 2005 roku. Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, członek RDPP, poinformował o kwotach przekazanych przez podatników w 2004 r. w ramach mechanizmu "1%" oraz zadeklarował gotowość dalszej współpracy ze strony Ministerstwa Finansów. Przyjęto także postulat zorganizowania spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Finansów w sprawie uproszczenia sposobu wpłat od osób indywidualnych (konieczność podawania NIP organizacji w zeznaniu PIT oraz możliwości odstąpienia od wymogu wpłat na konto bankowe dla mniejszych kwot).
Postulat w sprawie rozporządzenia KRRiTV
RDPP zaktualizowała postulat w sprawie wydania przez KRRiTV rozporządzenia określającego tryb postępowania związanego z nieodpłatnym informowaniem o prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego działalności nieodpłatnej, uwzględniając potrzeby tych organizacji oraz obowiązki jednostek publicznej radiofonii i telewizji, wiążąc to z koniecznością zaplanowania w najbliższym czasie odrębnego spotkania z członkami KRRiTV.
Przepisy o zbiórkach
Tadeusz Matusiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawił informację na temat interpretacji przez MSWiA przepisów o zbiórkach publicznych. Zdaniem MSWiA kampania prowadzona przez organizacje pożytku publicznego w ramach akcji "1%" nie jest zbiórką publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych.
Rekomendacje do Komitetów Sterujących
Rada, na potrzeby Ministra Gospodarki i Pracy, udzieliła przedstawicielom organizacji pozarządowych rekomendacji do udziału w pracach następujących Komitetów Sterujących: Komitet Sterujący Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2004-2006, Komitet Sterujący SPO WKP na lata 2004-2006, Komitety Sterujące SPO RZL 2004-2006. W tym punkcie posiedzenia wzięli udział: Danuta Jabłońska (Departament Zarządzania Programem Wzrostu Konkurencyjności Gospodarki w MGiP), Piotr Stronkowski (Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w MGiP) oraz Michał Ziętara (Departament Koordynacji Polityki Strukturalnej w MGiP).
Materiał przygotowany przez Biuro Prasowe Ministerstwa Polityki Społecznej - http://www.mps.gov.pl/_organizacje.php?dzial=1086
Źródło: Departament Pożytku Publicznego