Kompendium wiedzy organizacji - partnerstwo: lekarstwem na problemy społeczne
Instytucjami, które działają najbliżej społeczności i które najlepiej znają problemy społeczne są organizacje pozarządowe. Działają one na rzecz najbardziej potrzebujących, a ich inicjatywy są najbardziej efektywne. Jest jednak pewien czynnik, który może sprawić, że działania organizacji pozarządowych są jeszcze bardziej efektywne. A mianowicie – działanie w partnerstwie.
Działając we współpracy z innymi instytucjami, organizacje pozarządowe mogą mieć większy zasięg działania i większą kompleksowość, a także skuteczność podejmowanych inicjatyw.
Partnerstwo może być zawierane z różnymi instytucjami – z innymi organizacjami pozarządowymi, Urzędami Miast czy Gmin, a także ze Starostwami. Szczególnym rodzajem współpracy jest jednak współpraca z Ośrodkami Pomocy Społecznej.
Ośrodki Pomocy Społecznej, jak wiele lokalnych instytucji, zmieniają swoją rolę i zadania. Coraz częściej traktowane są one jako swoiste centra aktywności lokalnej w danych gminach, a nie tylko instytucje, które zajmują się pomocą społeczną i wsparciem finansowym dla najbardziej potrzebujących. Dlatego też stają się idealnym partnerem do działań lokalnych organizacji pozarządowych. Jak taka współpraca może wyglądać? Może to być między innymi:
- Wspólna realizacja projektu, współpraca przy organizacji różnych imprez czy wydarzeń – wspólne realizowanie zadań sprzyja większej integracji i poznaniu się, a także wypracowaniu skutecznej komunikacji. Podczas realizacji projektów partnerskich, partnerzy wnoszą swoje umiejętności i wiedzę, dzięki czemu działania mogą być realizowane bardziej kompleksowo i na szerszą skalę niż w przypadku gdyby każda instytucja działała sama
- Realizacja zadań/ofert zleconych przez OPS – jest to sytuacja, gdy organizacje pozarządowe otrzymują środki finansowe i realizują zadanie zlecone przez OPS. Mimo że jest to sytuacja, w której organizacja pozarządowa otrzymuje konkretne środki finansowe, pojawia się możliwość, by lepiej się poznać, przełamać wzajemne stereotypy czy wypracować odpowiedni sposób komunikacji
- Współpraca w ramach zespołów interdyscyplinarnych - zespoły interdyscyplinarne stanowią element systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie; są metodą pracy opartą na współpracy lokalnych instytucji i podmiotów oraz na kompleksowym podejściu do problemu przemocy. W skład zespołów interdyscyplinarnych wchodzą przedstawiciele wielu różnych instytucji, w tym jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, Policji, oświaty, ochrony zdrowia czy właśnie organizacji pozarządowych. W przypadku zespołów interdyscyplinarnych organizacje pozarządowe mają szasnę na współpracę z wieloma instytucjami z terenu gminy.
Możliwych form współpracy jest wiele, jednak aby nasze działania w partnerstwie były efektywne, konieczne jest odpowiedni podział zadań między partnerów. W tym celu przygotowuje się umowę partnerską, w ramach której opracowane są cele partnerstwa, obowiązki i zadania partnerów, plan finansowy uwzględniający podział środków, zasady zarządzania finansowego, zasady komunikacji i przepływu informacji, zasady podejmowania decyzji czy zasady monitorowania i kontroli projektu.
Korzyści ze współpracy jest bardzo dużo – to nie tylko bardziej kompleksowe wspieranie poszczególnych grup czy mieszkańców, ale także:
- diagnoza lokalnego środowiska społeczno – gospodarczego
- konsolidacja lokalnego środowiska
- kreowanie lokalnych liderów
- promocja lokalnych samorządów, firm i organizacji pozarządowych
- tworzenie partnerskich projektów zgodnie z programami rozwojowymi
- włączenie i integracja społeczeństwa.
Nawiązanie partnerstwa to nie wszystko, należy też działać tak, by taką współpracę utrzymać. Ale jak to zrobić? Jest kilka sposobów:
- zaangażować różne środowiska i lokalnych liderów
- stworzyć pozytywny klimat dla współpracy
- posiadać wsparcie mediów
- uczestniczyć w partnerstwie na zasadzie dobrowolności
- przełamywać bariery środowiskowe, uprzedzenia i stereotypy
- dbać o dobry przepływ informacji.
Aby utrzymać efektywne partnerstwo, należy włożyć w to dużo czasu i wysiłku. Jednak takie działania się opłacają, a działając wspólnie można osiągnąć więcej i zrealizować więcej celów. Organizacje pozarządowe i Ośrodki Pomocy Społecznej mogą zrealizować wiele zadań we współpracy – bardziej kompleksowych i bardziej dostosowanych do potrzeb potrzebujących i lokalnej społeczności.
Pobierz
-
Z poradnika dla organizacji -
822534_201211131551350535 ・38.72 kB
-
201211151024440029
823203_201211151024440029 ・38.72 kB
-
201211201742500374
824988_201211201742500374 ・38.72 kB
-
201211261431330298
826574_201211261431330298 ・38.72 kB
Źródło: Centrum PISOP