Coroczny, opublikowany niedawno, „Raport zrównoważonego rozwoju” Kompanii Piwowarskiej sprawił nam sporą niespodziankę. Wraz z raportem firma pochwaliła się swoim nowym gadżetem – ekologiczną torbą wykonaną z nieużywanych już bannerów reklamowych. Uszył je dla Kompanii Zakład Aktywności Zawodowej z Piły.
Rzadko zdarza nam się informować o współpracy biznesu klasycznego z przedsiębiorczością społeczną. Powodów jest wiele, ale za najważniejsze należy uznać ciągły brak dobrych praktyk w tym obszarze i pewną nieśmiałość, z jaką firmy komercyjne komunikują ten rodzaj społecznej odpowiedzialności biznesu. Tym bardziej cieszy, że Kompania Piwowarska, największe przedsiębiorstwo piwowarskie w Polsce, do którego należą takie marki jak Lech, Tyskie, Żubr czy Redd’s, zdecydowała się na współpracę z przedsiębiorstwem społecznym.
– Mieliśmy bardzo dużo własnych bannerów reklamowych. Od dawna zastanawialiśmy się co z nimi zrobić. Myśleliśmy o ich utylizacji, ale staramy się w naszych działaniach promować postawy ekologiczne i stąd pomysł, aby przedłużyć ich cykl życia – mówi Klaudyna Polanowska-Skrzypek, specjalistka ds. PR w Kompanii Piwowarskiej.
Polanowska-Skrzypek chwali też profesjonalizm ZAZu. Jej zdaniem współpraca od początku była rewelacyjna. ZAZ zaproponował Kompanii kilkadziesiąt wzorów toreb. Firma ostatecznie zdecydowała się na dwa rodzaje. Każda torba została uszyta ręcznie, co ma wpływ na ich wysoką jakość.
– Współpraca cały czas trwa. Na razie zamówiliśmy ok. 600 toreb. Traktujemy je jak gadżet korporacyjny. Torby trafią do dziennikarzy i partnerów biznesowych. Rozdajemy je również wśród naszych pracowników – mówi Polanowska-Skrzypek. Na wszystkich torbach znajduje się metka z informacją, że jest to nie tylko produkt uszyty przez osoby z niepełnosprawnościami, ale wykonany również ze starych bannerów Kompanii. Tym samym każda korzystają z torby osoba będzie mogła dowiedzieć się o społecznej i ekologicznej idei zawartej w produkcie.
Przypomnijmy, że Zakład Aktywności Zawodowej istnieje od 7 lat i prowadzony jest przez Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej w Pile. Jego misją jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym i chorych psychicznie.
Źródło: Ekonomiaspoleczna.pl