Komitet ds. Umowy Partnerstwa zacznie prace z opóźnieniem
Do 20 lutego Rada Działalności Pożytku Publicznego miała wskazać przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetu ds. Umowy Partnerstwa (KUP). Nie zrobiła tego, ponieważ zaproponowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju procedura wskazywania przedstawicieli organizacji do tego Komitetu była kontrowersyjna.
W lutym zakończyły się negocjacje krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Komisja Europejska wydała ostatnie decyzje akceptujące dla Programu Inteligentny Rozwój (PO IR) oraz dziewięciu programów regionalnych (RPO) województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz podlaskiego.
Dzięki temu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mogło przystąpić do powołania Komitetu ds. Umowy Partnerstwa (KUP), który ma zastąpić Komitet Koordynacyjny Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia, działający dla okresu programowania 2007 – 2013.
KUP – według ustawy o prowadzeniu polityki rozwoju – ma za zadanie w szczególności:
- przegląd realizacji umowy partnerstwa i programów służących realizacji umowy partnerstwa z punktu widzenia postępów w osiąganiu celów tej umowy;
- formułowanie propozycji zmian umowy partnerstwa;
- analizowanie sytuacji, które wpływają na realizację umowy partnerstwa oraz wskazywanie zagadnień o charakterze horyzontalnym związanych z jej realizacją wymagających ewaluacji;
- w przypadku stwierdzenia opóźnień lub problemów systemowych związanych z realizacją umowy partnerstwa wydawanie dla instytucji zarządzających programami służącymi realizacji umowy partnerstwa rekomendacji dotyczących w szczególności poprawy efektywności tych programów w zakresie osiągania jej celów, w tym działań naprawczych, związanych z wypełnieniem warunków wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej;
- opiniowanie strategii komunikacji polityki spójności oraz jej zmian.
Komitet do spraw Umowy Partnerstwa składa się w 1/3 z przedstawicieli strony rządowej, w 1/3 z samorządowej i w 1/3 z partnerów społeczno-gospodarczych. Wśród tych ostatnich znajdują się także przedstawiciele organizacji pozarządowych.
– Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Koordynacyjnego Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia dowiedziałem się, że spotkanie nowego Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa odbędzie się na przełomie stycznia i lutego. Zadałem wówczas pytanie, kiedy i w jakiej formie dokonane będą wybory na przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego do KUP. Ponieważ do te pory nie dostaliśmy odpowiedzi na to pytanie, skierowałem je ponownie do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. I otrzymałem odpowiedź, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zwróciło się do Rady Działalności Pożytku Publicznego o rekomendowanie przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa. Termin na zgłoszenie tych przedstawicieli minął 20 lutego – mówi Piotr Frączak z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która koordynuje Sekretariat stałej konferencji ds. konsultacji funduszy europejskich 2014-2020.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do RDPP rzeczywiście wpłynęło pismo od Minister Infrastruktury i Rozwoju. Maria Wasiak prosiła w nim o wskazanie dziewięciu osób, które – jako przedstawiciele organizacji – zasiądą w KUP. Minister oczekiwała, że osoby te zostaną wybrane spośród członków Rady.
RDPP na to się nie zdecydowała. Za taką decyzją przemawia kończąca się w tym roku kadencja obecnej Rady, a także jej zaangażowanie w proces demokratycznych wyborów przedstawicieli organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących krajowe i regionalne programy operacyjne. Chociaż Rola Komitetu ds. Umowy Partnerstwa jest równie ważna, jak ta, którą na szczeblu krajowym, czy regionalnych mają komitety monitorujące, jednak takie same wybory przedstawicieli organizacji pozarządowych do KUP nie zostaną przeprowadzone. Chociażby dlatego, że tryb powoływania członków KUP (opisany w art. 14l ustawy o prowadzeniu polityki rozwoju) nie przewiduje takiej możliwości. W RDPP rozważana jest natomiast inna procedura: naboru kandydatów i wskazania spośród nich tych, którzy uzyskają rekomendacje członków Rady. RDPP ma zająć się ta sprawą podczas swego najbliższego posiedzenia, które ma się odbyć dopiero 11 marca.
Opóźni to powołanie Komitetu ds. Umowy Partnerstwa. Początkowo rozpoczęcie jego prac planowano na przełom stycznia i lutego 2015 roku. Termin ten przesunął się z powodu toczących się jeszcze w styczniu negocjacji programów operacyjnych. Teraz – przez problemy ze skompletowaniem członków Komitetu ze strony pozarządowej.