Komisja odpowiada inicjatorom i zwolennikom europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Stop Wiwisekcji”
3 czerwca 2015 Komisja Europejska określiła działania, które zamierza podjąć w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Stop Wiwisekcji”. Chociaż Komisja podziela przekonanie, że badania na zwierzętach powinny być stopniowo wycofywane w Europie, jej wizja osiągnięcia tego celu różni się od podejścia inicjatorów tej inicjatywy obywatelskiej.
Wiceprzewodniczący Jyrki Katainen, odpowiedzialny za miejsca pracy, wzrost, inwestycje i konkurencyjność, stwierdził: „Inicjatywa obywatelska »Stop wiwisekcji« trafiła na czas intensywnych zmian. Dzięki ostatnim wielkim postępom technologii Europa właśnie ogranicza badania na zwierzętach. Jednakże całkowity zakaz badań na zwierzętach w UE byłby przedwczesny i wiązałby się z ryzykiem przeniesienia badań biomedycznych poza granice Europy”.
Wtóruje mu komisarz Karmenu Vella ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa: „Ostatecznym celem prawodawstwa unijnego jest stopniowe całkowite wyeliminowanie badań na zwierzętach. W odpowiedzi na inicjatywę obywatelską Komisja Europejska podejmuje konkretne działania zmierzające do szybszego i sprawniejszego rozpowszechniania i wdrażania metod alternatywnych”.
W przyjętym dziś komunikacie Komisja podziela przekonanie inicjatywy obywatelskiej, że badania na zwierzętach powinny być stopniowo wyeliminowane. Jednocześnie zwraca uwagę, że jest to głównym celem przepisów UE w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych (dyrektywa 2010/63/UE ), których uchylenia domagała się ta inicjatywa. Komisja uważa, że dyrektywa zawiera odpowiednie przepisy umożliwiające osiągnięcie głównych celów inicjatywy, dlatego nie proponuje uchylenia tych przepisów. Dyrektywa jest potrzebna, aby zapewnić wysoki poziom ochrony zwierząt wykorzystywanych w badaniach. Gdy od wejścia dyrektywy w życie upłynie wystarczająco długi czas, aby ocenić jej skuteczność, Komisja podda jej przepisy przeglądowi.
W komunikacie przedstawiono szereg działań, które Komisja podejmie w kwestii wyeliminowania badań na zwierzętach. Komisja zorganizuje już w 2016 r. konferencję z udziałem naukowców i zainteresowanych stron, by przy tej okazji przedstawić sprawozdanie z postępów podjętych działań.
W ciągu ostatniej dekady postęp techniczny zrewolucjonizował technologię badań biomedycznych. Najważniejsze punkty zwrotne obejmują opracowanie alternatywnych testów na bazie hodowli komórek i tkanek, a także metod obliczeniowych, które ograniczają potrzebę badania zwierząt. Jednak wiele jest złożonych procesów fizjologicznych i toksykologicznych, które nie są jeszcze odpowiednio modelowane ani symulowane na podstawie rozwiązań alternatywnych, dlatego niektóre badania na zwierzętach są nadal niezbędne dla postępu badań oraz dla ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
W komunikacie wskazano na konieczność przyśpieszenia postępów w dziedzinie zastępowania, ograniczania i optymalizacji wykorzystywania zwierząt w badaniach poprzez dzielenie się wiedzą, a Komisja będzie nadal wspierała opracowywanie i walidację metod alternatywnych. Będzie również kontynuowała dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w szczególności ze środowiskiem naukowym, przyczyniając się do postępu na drodze ku realizacji celu stopniowego eliminowania badań na zwierzętach.
Kontekst
UE podjęła poważne zobowiązania w sferze poprawy dobrostanu zwierząt, zdrowia publicznego i ochrony środowiska. Przepisy UE w dziedzinie produktów leczniczych i chemicznych, a także bezpieczeństwa żywności wymagają testowania produktów przed ich wprowadzaniem do obrotu w celu udowodnienia, że są one bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Dyrektywa 2010/63/UE wzmacnia przepisy i umożliwia poprawę dobrostanu zwierząt potrzebnych do wykorzystania w badaniach naukowych, a jednocześnie dąży do zastępowania, ograniczania i doskonalenia metod wykorzystywania zwierząt w takich celach.
Po „Jeden z nas” i „Right 2Water”, akcja „Stop Wiwisekcji” jest już trzecią europejską inicjatywą obywatelską, która zdołała osiągnąć wymagane progi poparcia. Została podpisana przez 1,17 mln obywateli i przekazana Komisji Europejskiej w dniu 3 marca 2015 r.
Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona w kwietniu 2012 r. jako instrument, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować działania UE. Uczestnicząc w takiej inicjatywie, milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich UE może wezwać Komisję Europejską do podejmowania działań w dziedzinach należących do jej kompetencji.
Jak określono w traktacie lizbońskim i rozporządzeniu w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, Komisja jest zobowiązana do podjęcia działań w terminie trzech miesięcy od przedłożenia inicjatywy obywatelskiej opatrzonej 1 mln ważnych deklaracji poparcia. Dlatego też Komisja miała czas do 3 czerwca 2015 r., by zdecydować, czy przyjmie nowe przepisy, czy będzie dążyć do osiągnięcia celów inicjatywy obywatelskiej w inny sposób, czy też nie zamierza działać wcale. Komisja musi uzasadnić swoją decyzję w komunikacie przyjętym przez całe kolegium komisarzy.
Wysłuchanie publiczne poświęcone europejskiej inicjatywie obywatelskiej (ECI) pod hasłem „Stop Wiwisekcji” zostało zorganizowane przez Parlament Europejski dnia 11 maja 2015 r. w celu dostarczenia podstawy do dyskusji dla posłów, opinii publicznej, zwolenników tej inicjatywy i specjalistów w tej dziedzinie.
Dodatkowe informacje
Źródło: info. nadesłana