Masz wykształcenie wyższe i chciałbyś/chciałabyś zdobyć niepowtarzalne doświadczenie zawodowe? Interesują Cię sprawy Unii Europejskiej i uważasz, że sprawdzisz się w pracy w instytucji międzynarodowej? Staż w Komisji Europejskiej z pewnością spełni Twoje oczekiwania, a właśnie teraz możesz się na niego zgłosić. Nie czekaj, rekrutacja na październikową edycję 2015 trwa do 30 stycznia 2015, do godz. 12.00.
Przeglądając oferty pracy, często spotykamy się z wymaganiem posiadania doświadczenia zaraz po studiach. Nie każdy jednak ma możliwość podjęcia pracy podczas studiów. Idealnym rozwiązaniem może być więc staż w Komisji Europejskiej.
Komisja Europejska informuje: Nie wymagamy doświadczenia zawodowego, a w zgłoszeniu liczy się na przykład działalność studencka czy naukowa. Trzeba po prostu mieć ukończone studia wyższe (co najmniej licencjat) i posługiwać się jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej (w tym język polski) oraz jednym z języków roboczych UE (angielski, francuski lub niemiecki).
Staż można odbywać we wszystkich dyrekcjach i służbach Komisji Europejskiej. Niekoniecznie musi mieć on miejsce w Brukseli, może być to na przykład Przedstawicielstwo KE w Warszawie czy Wrocławiu, ale także wybrany, inny kraj Unii Europejskiej. Jednak w przypadku tych ostatnich, nie wszystkie Przedstawicielstwa w tym samym czasie przyjmują stażystów. Może się zdarzyć, że ktoś jako preferowane miejsce odbycia stażu wskaże Pragę, a tymczasem staż w Pradze nie będzie w tym czasie możliwy.
Wszystkie wnioski trafiają od razu do Komisji Europejskiej. Pierwszy etap to sprawdzenie, czy wszystkie dane w formularzu zostały wypełnione. Kolejny etap polega na wybraniu spośród zwykle kilkunastu tysięcy zgłoszeń nie tylko z krajów należących do Unii Europejskiej, około 2800 najlepszych kandydatów, którzy są proszeni o dosłanie certyfikatów, dyplomów i innych dokumentów potwierdzających informacje podane wcześniej w formularzu.
Uwaga: nie wysyłamy oryginalnych dokumentów. Wybrani kandydaci trafiają do tzw. niebieskiej księgi (blue book), a każdy z nich otrzymuje specjalny numer. To właśnie spośrod tych kandydatów poszczególne dyrekcje i służby Komisji Europejskiej wybierają około 600 osób, którym składane są oferty odbycia stażu na danym stanowisku.
Warto zgłosić się na staż, ponieważ dobra organizacja, którą zapewnia Biuro Staży, pozwala na to, by stażysta mógł poczuć się częścią doświadczonego zespołu i wykonywać ciekawe i odpowiedzialne zadania. Jednocześnie, może się przekonać jakie są jego własne oczekiwania względem przyszłej pracy i przyszłego pracodawcy. Więcej chyba już nie trzeba dodawać!
Źródło: Komisja Europejska - staże