W ramach odbywającej się w Brukseli, w dniach 2 - 5 czerwca 2003, dorocznej konferencji Komisji Europejskiej Green Week 2003 (Zielony Tydzień 2003), Ludwig Krämer, odpowiedzialny za relacje z administracją publiczną w dziedzinie ochrony środowiska w Dyrekcji Generalnej d/s Środowiska Komisji, zaapelował do organizacji, aby korzystały z uprawnień zawartych w Konwencji z Aarhus.
Ludwig Krämer wygłosił ten apel jako podsumowanie działań swych pracowników. Otóż, podając się w e-mailach za osoby prywatne i utajniając swój związek z Komisją Europejską, starali się oni otrzymać od ministerstw ochrony środowiska informacje na temat jakości wody w stolicy danego państwa członkowskiego rozszerzonej Unii Europejskiej (EU-25). W 80% przypadków odpowiedź taka została udzielona – wyjątkami były Francja, Włochy, Grecja, Portugalia oraz (ku radości słuchaczy) słynąca z kontaktów z obywatelami Szwecja.
Choć zadane pytanie nie należało do trudnych (na co zwracali uwagę uczestnicy sesji), Komisja Europejska uznała, że prawo obywateli i organizacji pozarządowych do dostępu do informacji jest w UE przestrzegane. Dobrze również funkcjonuje zasada, wedle której administracja publiczna przekazuje zapytanie do odpowiedniej jednostki administracyjnej, która sporządza odpowiedź. Jednak według Ludwiga Krämera, prawo to nie będzie niczemu służyło, gdy obywatele i NGOs nie skorzystają ze swych uprawnień.
Konwencja z Aarhus, która weszła w życie w październiku 2001 roku dotyczy dostępu do informacji, udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępu do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska. Pełne zastosowanie przepisów Konwencji w Polsce zależy od spełnienia pozornie prostego wymogu opublikowania treści Konwencji w Dzienniku Urzędowym.
Jednak Konwencja z Aarhus nie umożliwia obywatelom jedynie dostępu do informacji nt. środowiska, jak i udziału w procesach decyzyjnych dotyczących tej dziedziny. Konwencja także zezwala na wniesienie spraw przed sąd przez obywateli i organizacje. Ta kwestia jest bardzo trudna do przeprowadzenia. Niedawno na ten właśnie temat została jednak wydana przez REC (Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią) publikacja. Podręcznik można zamówić od REC (www.rec.org) lub przeczytać w Internecie: www.rec.org/REC/Programs/EnvironmentalLaw/PDF/accesstojustice.pdf (uwaga - 1,5 MB).
Warto w tym miejscu odnotować, że REC jest bardzo widoczny przez swoje stoisko na tegorocznym Green Week, na którym prezentuje program szkoleniowy RECu pt. Green Pack/Zielony Pakiet.