Kołobrzeg zaprasza do składania wniosków w ramach starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury
Kołobrzeg ogłosił, że będzie walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tego samego dnia ruszyła strona internetowa, umożliwiająca wysłanie wniosku z własnym pomysłem na wydarzenie, aktywność, cykl spotkań, które wzbogacą kulturalną ofertę miasta. Z tej możliwości mogą skorzystać instytucje, organizacje, a także osoby indywidualne.
Wesprzyj Kołobrzeg w staraniach o tytuł ESK
Europejska Stolica Kultury to prestiżowy tytuł przyznawany na rok przez Unię Europejską. W 2029 roku kulturalnymi stolicami zostaną dwa miasta – jedno z Polski, drugie ze Szwecji. Rywalizacja o tytuł jest zacięta, bo jego posiadanie niesie ze sobą korzyści nie tylko kulturalne i społeczne czy infrastrukturalne, ale także bardzo wymierne – finansowe. ESK to szansa na realizację ambitnych i rozwojowych projektów, skierowanych do mieszkańców oraz osób z kraju i zagranicy, odwiedzających miasto.
Jak w każdej edycji konkursu, tak i w tegorocznej, wiele miast starego kontynentu decyduje się zgłosić swoją kandydaturę. W tym roku w kulturalne szranki stanie najprawdopodobniej ok. 30 polskich miast – dotąd ogłosiło to zaledwie kilka. Kołobrzeg właśnie stał się jednym z nich. Inicjatywę Kołobrzegu wspierają także inne samorządy z Pomorza Zachodniego.
Aby zostać Europejską Stolicą Kultury, nie trzeba być wielomilionową metropolią. Po tytuł ten coraz częściej sięgają małe miasta stawiające jednak na ciekawe projekty, kształtujące lokalne więzi poprzez kulturę, a zarazem integrujące Europejczyków wokół wspólnych wartości. Unia Europejska w sposób szczególny zachęca mniejsze miasta do aplikowania, podkreślając, że ich siłą nie są wielkie budżety na marketing i promocję, a kreatywność, unikalność pomysłów i entuzjazm mieszkańców. To właśnie od lokalnego zaangażowania i udziału mieszkańców, artystów, dziennikarzy, przedsiębiorców zależy, na ile historia opowiedziana przez Kołobrzeg będzie autentyczna i przekonująca. Przed Kołobrzegiem teraz czas na przygotowanie 60-stronicowej aplikacji i złożenie jej do końca września. Wniosek musi spełniać szereg warunków merytorycznych i formalnych, aby 12-osobowa komisja dała miastu zielone światło na udział w drugiej rundzie rywalizacji.
I Ty możesz wesprzeć Kołobrzeg!
Niezwykle istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia jest zaangażowanie lokalnych społeczności, działaczy, organizacji pozarządowych, środowisk artystycznych nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale z całej Polski, czy nawet Europy. Każdy może skorzystać z możliwości realizacji własnych kreatywnych pomysłów i włączyć się w starania nadmorskiego kurortu o tytuł ESK2029. Kołobrzeg czeka na pomysły tych wszystkich, którzy chcą się zaangażować, bez względu na to, gdzie mieszkają czy tworzą.
Aby dotrzeć do jak najszerszego grona zainteresowanych z całej Polski i Europy, uruchomiona została strona internetowa w dwóch wersjach językowych. Na www.k2029.eu, umieszczono elektroniczny formularz, wystarczy go wypełnić i wysłać pod podanym adresem. Na stronie znalazły się także szczegółowe informacje na temat samego projektu i krótki film instruktażowy z udziałem Katarzyny Bujakiewicz, aktorki od wielu lat związanej z Kołobrzegiem, oraz muzyką Dominika Strycharskiego, artysty nagrodzonego Paszportem Polityki.
Zapraszamy do wysyłania wniosków! Każdy może być częścią tego wspaniałego projektu!
O ESK w pigułce
- Sześć lat przed rokiem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury, instytucja odpowiedzialna za proces wyłonienia ESK – w Polsce jest to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – publikuje zaproszenie do składania wniosków aplikacyjnych przez zainteresowane miasta. Europejskie Stolice Kultury są wyznaczane na cztery lata przed właściwym rokiem obchodów. Czas ten muszą wykorzystać na przygotowanie się do pełnienia swojej zaszczytnej i ważnej dla całej Unii Europejskiej roli. Po zakończeniu naboru, zgłoszone kandydatury oceniane są przez powołany przez Komisję Europejską zespół niezależnych ekspertów.
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu ogłosiło nabór wniosków aplikacyjnych dla polskich miast, ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, realizuje też własne inwestycje, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc długoterminowy rozwój nie tylko artystyczny, ale także społeczny czy gospodarczy.
- Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z krajów UE, EOG/EFTA oraz krajom kandydującym (lub potencjalnym kandydatom). Dotychczas dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 r.) i Wrocław (w 2016 r.) zostały wyróżnione tym tytułem. W tym roku Europejskimi Stolicami Kultury są aż trzy miasta: Veszprém na Węgrzech, Eleusis w Grecji i Timișoara w Rumunii.
- Miasta muszą pisemnie poinformować o zamiarze złożenia wniosku najpóźniej do 14 sierpnia 2023 r. Termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września 2023 r.