W definicji klastra kreatywnego można zawrzeć wiele, ale zasadniczym celem tego rodzaju porozumienia jest działanie na rzecz szeroko pojętej kultury przez animatorów, artystów, ludzi biznesu i władz lokalnych. Tego rodzaju "wspólnota" przynosi wiele korzyści wszystkim zaangażowanym, pomaga w rewitalizacji przestrzeni miejskich i ubieganiu się o fundusze.
Taka forma kolektywnego działania nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce, może wskazać jedynie parę tego typu klastrów w Polsce, lecz te które funkcjonują - działają prężnie.
"Klastrami kreatywnymi nazywamy sieci utworzone pomiędzy przedsiębiorstwami, administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi, uczelniami wyższymi, jednostkami naukowymi i badawczymi oraz organizacjami studenckimi działającymi na rzecz rozwoju sektora kultury."
Spotkanie w Nadbałtyckim Centrum Kultury miało na celu przybliżenie idei klastra kreatywnego i wskazanie na szereg korzyści, jakie przynosi. Odbyło się w formie prelekcji i ćwiczeń warsztatowych. W bardzo kameralnym gronie rodziły się nowe pomysły dotyczące możliwości działania, dzielono się również wątpliwościami i przykładami, jak można radzić sobie z konkretnymi trudnościami. Pozostaje żywić nadzieję, że klastry kreatywne zaistnieją również w Trójmieście - doskonałej przestrzeni do odważnych i innowacyjnych pomysłów.
Organizatorem spotkania było European Cultural Parliament Youth Network - nieformalna sieć artystów, artystek, menadżerów i menadżerek kultury w wieku od 20 do 35 lat. Powstała z inicjatywy Europejskiego Parlamentu Kulturalnego.
Źródło: http://www.portkultury.pl/