Kolektywne inwestowanie społeczne. Komisja Europejska chce usprawnić crowdfunding
Komisja Europejska próbuje zidentyfikować bariery w rozwoju finansowania społecznościowego (crowdfundingu) w krajach UE. Dostrzega przy tym potencjał, jaki ta forma szukania funduszy niesie przedsiębiorczości społecznej – pisze Filip Pazderski z ISP dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl.
Kryzys finansowy skłonił unijnych polityków do szukania nowych rozwiązań gospodarczych, skierowanych na angażowanie mniej aktywnych dotychczas na rynku pracy członków poszczególnych społeczeństw. Dostrzeżono, że podmiotami, które świetnie ich angażują są przedsiębiorstwa społeczne.
Podjęte w ten sposób na poziomie unijnym działania mają na celu poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania aktywności skierowanej na rozwiązywanie problemów społecznych. Ma to służyć uniezależnieniu takich inicjatyw od środków publicznych. W tym celu uwaga Komisji Europejskiej skierowana została też na zyskujące obecnie na popularności mechanizmy kolektywnego gromadzenia środków finansowych na określony cel, a częściej inicjatywę, znane pod określeniem crowdfundingu.
Zbieranie opinii mieszkańców poszczególnych państw członkowskich na temat takich mechanizmów finansowania społecznościowego ma na celu zorientowanie się, jaka jest ich wartość dodana, zidentyfikowanie utrudnień napotykanych przez nie w poszczególnych krajach członkowskich oraz sposobów wsparcia systemowego, mogących służyć upowszechnieniu ich stosowania.
W wyniku konsultacji i na podstawie zebranych informacji o barierach, Komisja będzie mogła ewentualnie podjąć inicjatywę legislacyjną ułatwiającą stosowanie crowdfundingu w UE.
Zyskanie poparcia dla swoich pomysłów w swoim środowisku jest warunkiem niezbędnym zebrania jakiekolwiek sumy pieniędzy za pomocą crowdfundingu. Stanowi on w ten sposób doskonałe uzupełnienie innych mechanizmów finansowych wspomnianych na wstępie do tego tekstu. Upowszechnienie ich wszystkich w Europie może służyć budowaniu na kontynencie bardziej spójnego społeczeństwa, opartego na współpracy jego członków i przedstawicieli różnych sektorów gospodarki.
Filip Pazderski, Instytut Spraw Publicznych dla Ekonomiaspoleczna.pl
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl