W sobotę 25 czerwca odbyło się ostatnie w tym sezonie spotkanie w ramach TechKlubów. Comiesięczne wydarzenia zgromadziły łącznie już przeszło 10 tysięcy uczestników, a więc społeczność wciąż rośnie w siłę - i bardzo dobrze!
Idea wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych TechKlubów jest prosta: chodzi o dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, ale też nawiązywanie nowych znajomości, kontaktów oraz po prostu ciekawe spędzenie czasu.
Raz w miesiącu w każdym dużym mieście określonego regionu Polski spotykają się eksperci, pasjonaci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, czasem również lokalni działacze samorządowi. Dyskutują o tym, w jaki sposób wykorzystać nowoczesne technologie do swoich działań, w jaki sposób efektywnie pracować i na co zwracać w uwagę w dzisiejszym zdominowanym przez cyfrowość świecie. Wszystko po to, by wciąż poszerzać horyzonty!
Miniony sezon należał do wyjątkowych – TechKluby były dynamiczne, świetnie zorganizowane, a społeczność skupiona wokół poszczególnych wydarzeń dopisywała, jak nigdy wcześniej. Spotkania odwiedziło m.in. kilku internetowych celebrytów, przedstawiciele samorządów, dwukrotnie w organizację zaangażowały się nawet urzędy miasta, umożliwiając jeszcze lepsze dotarcie do lokalnej społeczności.
Tematyka poruszana w tym sezonie chyba nigdy wcześniej nie była tak różnorodna: na spotkaniach można było posłuchać zarówno o skutecznym wykorzystaniu mediów społecznościowych i budowaniu własnego wizerunku w sieci, jak i efektywnych sposobach rozwoju osobistego; pojawiały się zagadnienia z najróżniejszych dziedzin, od tworzenia wideo, przez budowanie stron internetowych, docieranie do influencerów, współpracę z dużymi markami, opracowywanie usług cyfrowych… Uff, było tego naprawdę dużo!
Wszystko to ma znaczenie, jeśli spojrzymy na program TechKlubów, jako na projekt działający przede wszystkim lokalnie – nie jest łatwo stworzyć funkcjonującą swoim ustalonym rytmem maszynę działającą na szczeblu regionalnym.
Przeszło 10 000 osób wzięło udział w spotkaniach TechKlubów od początku trwania programu. Łącznie wysłuchaliście setek godzin prelekcji kilkuset zaproszonych gości, nawiązaliście mnóstwo nowych znajomości, a w następstwie powstały dziesiątki inicjatyw zainspirowanych TechKlubowymi wydarzeniami. Gołym okiem widać, jak dynamicznie rozwija się skupiona wokół programu społeczność – miniony sezon był tego doskonałym przykładem, a kolejny będzie bez wątpienia jeszcze lepszy!
Szczecin, Gdańsk, Koszalin, Olsztyn, Białystok, Suwałki, Toruń, Poznań, Zielona Góra, Łódź, Wrocław, Lublin, Kielce, Gliwice, Rzeszów i Kraków – to te miasta były gospodarzami technologicznych spotkań w minionym sezonie. Od początku istnienia TechKlubów w Polsce lista ta znacząco się wydłużyła – wszystko po to, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby lokalnych społeczności, będących przecież kluczem do sukcesu programu.
W Polsce zarejestrowanych są dziesiątki tysięcy organizacji pozarządowych, ale wiele z nich wciąż pozostaje mało aktywnych. Wpływ na taką sytuację ma wiele czynników, wśród których nie bez znaczenia jest kwestia wykluczenia cyfrowego. TechKluby są spotkaniami, które mają na celu m.in. przełamanie tej stagnacji. Dlatego cieszy, że w spotkaniach bierze udział co większe grono przedstawicieli małych, regionalnych organizacji chcących zmienić swoje dotychczasowe działania i wykorzystać w nich możliwości oferowane przez dzisiejsze technologie cyfrowe.
Okres wakacyjny to czas zawieszenia spotkań TechKlubów, a wszystko po to, by przygotować się na ich ponowne uruchomienie w październiku. Oczywiście nie możemy jeszcze zdradzić, jakie zmiany czekają na Was po trzech miesiącach odpoczynku, ale bez wątpienia - jak zawsze - będą to zmiany mające na celu jeszcze efektywniejsze wykorzystanie TechKlubów do obudzenia potencjału drzemiącego w lokalnych społecznościach!
TechKluby są częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. Nowe Technologie Lokalnie, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: Technologie.ngo.pl