Kolejny milion uchodźców wewnętrznych. Sytuacja humanitarna w Syrii
Upadek reżimu Baszara al-Asada nie oznacza końca syryjskiego kryzysu. Nawet jeśli pozostałe strony konfliktu dojdą do porozumienia i zakończą trwająca już niemal 13 lat wojnę, kraj czekają lata odbudowy. Niezbędne jest też wsparcie natychmiastowe: pomocy humanitarnej na miejscu potrzebuje niemal 17 milionów ludzi. Tylko w ostatnich dniach nawet milion osób było zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Błyskawiczna ofensywa, którą wyprowadzili rebelianci ze swojej enklawy w północno-zachodniej Syrii, nie oznacza końca syryjskiego kryzysu. Nie wiadomo jeszcze, czy wyłoniona zostanie władza, którą zaakceptują wszystkie strony trwającego niemal 13 lat konfliktu. Pierwsze starcia między siłami wspieranymi przez Turcję (Syryjska Armia Narodowa), a zdominowanymi przez Kurdów Syryjskimi Siłami Demokratycznymi sugerują, że wojna weszła tylko w kolejną fazę.
– ONZ mówi o setkach ofiar cywilnych w wyniku najnowszych starć. Liczba osób, które musiały w ostatnich dniach opuścić swoje domy, wzrosła nawet do miliona. A pamiętajmy, że pod koniec 2023 roku, uchodźców wewnętrznych w Syrii było już ponad siedem milionów, czyli niemal co trzeci jej mieszkaniec – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej – Obserwujemy sytuację i ruszamy z pomocą tam, gdzie tylko opadnie wojenny pył. Wiemy już, że potrzeba będzie zapewnić ciągłość opieki medycznej choćby w Aleppo. Nastawiamy się na natychmiastową pomoc kryzysową, a potem dalsze, długofalowe wsparcie.
Nie jest tajemnicą, co wyłoni się spod wojennego pyłu: będą to przede wszystkim gruzy i wielowymiarowy kryzys humanitarny. Na początku tego roku szacowano, że w Syrii zniszczonych lub uszkodzonych jest około 1 000 000 budynków mieszkalnych. Liczbę osób potrzebujących pomocy humanitarnej szacowano z kolei na 16 700 000 osób[1]. To efekt wieloletniej, wyniszczającej wojny i ubiegłorocznego trzęsienia ziemi.
– Działamy w Syrii od 2016 roku i będziemy pomagać cywilom niezależnie od tego, jak ułoży się sytuacja polityczna – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart – Nawet w przypadku stałego zawieszenia broni, do odbudowy kraju będą potrzebne lata. Służba zdrowia jest w całkowitej ruinie: w pełni funkcjonalna jest ledwie ponad połowa medycznych placówek. Ale na razie skupiamy się na tu i teraz: zaczyna się zima, potrzebne będzie wsparcie natychmiastowe dla milionów uchodźców wewnętrznych, którzy wciąż żyją w namiotach i kontenerach.
Polska Misja Medyczna od lat pomaga w Syrii ofiarom wojny, a od ubiegłego roku – także ofiarom trzęsienia ziemi. Zapewnia protezy osobom, które straciły kończyny a także zapewnia pilną opiekę medyczną w przypadku nagłych kryzysów. Organizacja przez lata wspierała również syryjskich uchodźców w krajach ościennych: m. in. Iraku czy Jordanii.
Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Syrii:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/wplacam/
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 40 1030 1508 0000 0008 2378 3004
· załóż własną zbiórkę na platformie http://misjapomoc.pmm.org.pl
Źródło: Polska Misja Medyczna