97 organizacji pozarządowych, w tym Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate interweniuje w sprawie kolejnego projektu dot. przemysłowej hodowli kałamarnic.
Konieczność zatrzymania fermy przemysłowej
Od ponad roku trwa walka o zatrzymanie fermy przemysłowej ośmiornic na Wyspach Kanaryjskich. Interpelację do Komisji Europejskiej wystosowała Posłanka do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek, podczas gdy organizacje pozarządowe wystosowały petycję do rządu hiszpańskiego, interweniują w sprawie finansowania i funkcjonowania fermy. Wspólnie z aktywistami organizowałyśmy protesty oraz apelowałyśmy do Ambasadora Hiszpanii w Polsce.
Jednak przemysł zwierzęcy nadal nie jest ograniczany przez polityków, decydentki, a protesty społeczne nie są wystarczają.
Apel organizacji społeczeństwa obywatelskiego
Razem z Animal Aquatic Alliance apelujemy o zatrzymanie kolejnej fabryki śmierci ekosystemów, zwierząt, cierpienia i sprzeciwiamy się budowie fermy kałamarnic w Japonii.
Jak piszemy wspólnie z organizacjami partnerskimi w apelu:
“Tzw. zrównoważona hodowla głowonogów nie istnieje. Zrównoważony rozwój według definicji to zaspokajanie potrzeb obecnych pokoleń bez zagrożenia potrzebom przyszłych pokoleń, przy jednoczesnym uwzględnieniu wzrostu gospodarczego, dbałości o środowisko naturalne i dobrobytu społecznego. W myśl tej zasady hodowla głowonogów nie jest zrównoważona z kilku powodów.”
Czy to właściwy kierunek?
Proponowany rozwój hodowli głowonogów rzuca światło na zbiór obaw związanych z tymi intensywnymi praktykami przemysłu zwierzęcego. Zamiast zachęcać do badań i rozwoju akwakultury, która mogłaby być "wystarczająco wydajna i tania", aby ją skomercjalizować, powinniśmy skierować wysiłki inwestycyjne na innowacyjne, alternatywne i roślinne formy produktów zastępujących owoce morza. Zarówno z perspektywy zrównoważonego rozwoju, jak i ochrony środowiska, hodowla głowonogów po prostu nie powinna odgrywać roli w globalnym rozwoju owoców morza.
Nadzieja na zmianę
Wierzymy, że polityka musi skupić się na przejściu na globalny, oparty na roślinach system żywnościowy, tak, aby stawić czoła dramatycznemu zagrożeniu związanemu ze zmianami klimatycznymi. Tworzenie nowych, ferm zwierzęcych jest sprzeczne z Celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych na rok 2030.
Źródło: Green REV Institute