Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Z racji tak ważnego wydarzenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie chce rozpowszechnić tę najlepszą i najprostszą formę pomocy, ale i możliwość zdobycia doświadczenia na różnych frontach. Przedstawiamy kolejne organizacje, które współpracują z wolontariuszami.
Specyfika działalności Korczakowskiej Republiki Dziecięcej
Szeroko pojęta działalność charytatywna w Dyliniarni polega m.in. na pomocy charytatywnej na rzecz dzieci i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, edukacji kulturalno - oświatowej i wychowaniu dzieci, formowaniu odpowiednich postaw pedagogicznych, profilaktyce i przeciwdziałaniu patologiom rodzin, wyczulaniu dzieci i młodzieży na krzywdy i problemy innych, wytwarzaniu wokół dziecka atmosfery zrozumienia, bezpieczeństwa, szacunku i dowartościowania, organizowaniu szkoleń, warsztatów integracyjnych, grup wsparcia dla dzieci i rodziców dzieci z problemami wychowawczymi.
„Zajmujemy się także organizowaniem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży szkolnej, w tym organizowaniem wycieczek edukacyjnych, wyjazdów letnich, wyjść do kina, teatrów, muzeów, zakładów pracy, wsparciem materialnym w postaci zaopatrzenia w żywność, odzież i rzeczy pierwszej potrzeby, organizowaniem pomocy edukacyjnych, wsparciem w odrabianiu zadań domowych, korepetycji, czy prowadzenie oddziału dziennego dla dzieci pozostawionych bez opieki w czasie pracy rodziców – mówi Pani Maria Pułczyńska
Inicjatywy, ciekawostki…
Ciekawą inicjatywą Dyliniarni jest także przeprowadzanie kwesty w wagonach tramwajowych w ramach współpracy z MPK w Krakowie. Czas kwesty wolontariusze i członkowie wykorzystują również na rozmowy z napotkanymi ludźmi, oferując im w razie potrzeby zarówno pomoc, jak i pozyskując w ten sposób nowych wolontariuszy lub darczyńców. W ramach zbiórek publicznych dzieci wraz z rodzicami oraz członkowie Dyliniarni wykonują także wyroby ręczne, z których dochód przeznaczony jest na leczenie dzieci.
„Dobrze układa się też współpraca z wieloma firmami prywatnymi, które w ramach umów barterowych oferują swoje usługi bądź produkty. Ponadto KRD Dyliniarnia ma podpisane umowy ze Stowarzyszeniem Doradców Europejskich PLinEU, które to stowarzyszenie w ramach projektu „Praca przyjazna rodzicom” przysyła do Dyliniarni młode mamy w celu odbyciu praktyk”.
Mamy wiele osiągnięć
„Największe osiągnięcia, którymi możemy się pochwalić to m.in. wypracowanie porozumień międzysektorowych w procesie pomocy rodzinom ubogim i patologicznym, bezpośrednia pomoc w sytuacjach kryzysowych ok. 200 rodzinom skierowanym do Organizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, kuratorów sądowych oraz wydział do spraw wykroczeń osób nieletnich, wyprowadzenie z ubóstwa ok. 140 rodzin poprzez wsparcie materialne i wskazanie rozwiązań problemów z pracą, niezaradnością życiową i wychowawczą, zorganizowanie oddziału dziennego dla dzieci młodszych, współtworzenie obecnego kształtu Ustawy o Pożytku Publicznym i Wolontariacie, udzielanie wsparcia psychologicznego i ochrona zdrowia, opracowywanie zestawu konspektów lekcyjnych dla dzieci IV - VI szkół podstawowych przygotowujących do dojrzałego wolontariatu”.
Zostań wolontariuszem
„Dzieci wdrażane są w zagadnienia wolontariatu stając się tzw. Kandydatami na Wolontariuszy. W czasie tym zostają objęte autorskim programem edukacyjnym
o wolontariacie na terenie szkół podstawowych klasy IV – VI – tłumaczy Pani Maria. Kolejnym etapem jest podpisanie umowy woluntarystycznej, odbycie wizyty lekarskiej u lekarza działającego w stowarzyszeniu celem ujawnienia ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania niektórych czynności. Wolontariusze na równi z innymi biorą udział w wielu proponowanych atrakcjach. Podczas spotkań zawsze mogą korzystać z kuchni i poczęstunku. Każdy wolontariusz sam określa zakres zadań, które będzie wykonywał. Wolontariusze bez względu na wiek (od najmłodszych do dojrzałych wiekiem) zawiązują w Stowarzyszeniu nowe przyjaźnie i zdobywają doświadczenie, które jak sami twierdzą przydaje się w codziennym życiu. Są dumni, że pełnią konkretne funkcje i są za coś odpowiedzialni. Zdają sobie sprawę, że dużo zależy od nich samych.” Wolontariusze piszą też swoje teksty, świadectwa, które publikowane są w lokalnej gazecie dzielnicowej i na stronie internetowej Stowarzyszenia, które potrafi być dumne ze swoich wspaniałych Wolontariuszy.
„Przygotowanie do dojrzałego wolontariatu - tłumaczy Pani Maria - jest tutaj nie tylko zapoznaniem z podstawowymi pojęciami, ale i zdobywaniem elementarnej wiedzy i umiejętności pomocnych w rozumieniu sensu pracy bezinteresownej i późniejszym dokonywaniu świadomych wyborów, wyrażaniu własnych opinii oraz pogłębianiu wartości moralnych i etycznych.”
Korczakowska Republika Dziecięca DYLINIARNIA
Specyfika działalności Fundacji Kapucyni i Misje
„Fundacja Kapucyni i misje ukierunkowana jest przede wszystkim na niesienie pomocy humanitarnej oraz realizację projektów, które podejmują misjonarze Kapucyni w dwóch krajach Afrykańskich, w Czadzie oraz RCA (Republika centralnej Afryki). Poprzez pracę 12 braci, którzy pozostają na misjach w Afryce docieramy do potrzebujących. Misjonarze są tymi, którzy najlepiej znają sytuację mieszkańców wiosek i parafii, które mają pod swoja opieką. Projekty, które realizują, mają na celu zaspokajanie podstawowych potrzeb tych osób, jak dostęp do bieżącej wody, poprzez kopanie i budowę studni, stwarzanie dzieciom szans na edukację poprzez budowę szkół, zakup pomocy naukowych czy opłacenie nauczycieli. Ponieważ fundacja stale się rozrasta ostatnio wchodzimy w kolejne projekty jak dokarmianie sierot czy stypendia dla uzdolnionej młodzieży – mówi Piotr Gajda z Fundacji Kapucyni i Misje.
Inicjatywy…
„Jesteśmy jakby zapleczem misjonarzy. Podejmujemy działania, dzięki którym możliwa jest potem realizacja w/w projektów – opowiada pan Piotr. Fundacja Organizuje co rok największe w Polsce wydarzenie misyjne "S.O.S. dla Afryki" na rynku głównym w Krakowie, ale także w innych dużych miastach Polski, m.in. we Wrocławiu, Kielcach, czy Krośnie. Od roku prowadzona jest także kampania społeczna "CZADowa para - zamiast kwiatów szkoła w Czadzie". Członkowie fundacji jeżdżą na targi ślubne, kursy przedmałżeńskie, na których zapraszają narzeczonych, aby na swoim ślubie zrezygnowali z tradycyjnie przyjmowanych kwiatów, a w zamian zebrali ofiarę, którą przeznaczyliby na budowę szkoły w Czadzie. Fundacja jest także organizatorem ogólnopolskiej akcji „światełko dla Afryki”. Ponadto w parafiach były organizowane misyjne niedziele, a nawet całe tygodnie misyjne. Najbliższym wydarzeniem, z którym Fundacja jest ściśle powiązana jest I Papieski dzień misyjny miasta Krakowa. 16 października w filharmonii Krakowskiej Fundacja zorganizowała koncert zespołu TGD oraz KapBand. „Generalnie działamy dość spontanicznie. Jeśli jest jakiś dobry pomysł, to staramy się go wprowadzić w życie.”- wyjaśnia pan Piotr.
Możemy się pochwalić…
„Ciężko znaleźć jedną taką rzecz, którą chcielibyśmy się pochwalić. Wszystko co robimy bardzo nas cieszy – tłumaczy pan Piotr. Może największym sukcesem jest to że już dziś możemy patrzeć na uśmiechnięte, rozradowane twarze dzieci, które dźwigają ławki i krzesła do nowej, murowanej szkoły. Niepowtarzalne wrażenie…”
Zostań wolontariuszem
„To, co możemy zaoferować wolontariuszom to na pewno niepowtarzalną możliwość realizacji dobrych pragnień. Jeśli masz pomysł, jak promować misje, co robić, żeby przez pracę tutaj pomagać potrzebującym tam, to śmiało przychodź do nas. Działamy spontanicznie. Pojawia się pomysł, który nas porwie… do dzieła. Większość akcji, które robimy wymyślili właśnie wolontariusze. My jesteśmy tylko od tego żeby spinać to technicznie :) Każdy tutaj może robić fajne rzeczy. Ma to swoje minusy, bo pomysłów nam nie brakuje, w związku z czym cały czas jesteśmy mocno zabiegani. Nie ma takiego czasu, żeby nic się nie działo, ale generalnie robimy rzeczy bardzo dobre i przy tym świetnie się bawimy. To świetne doświadczenie, gdy realizuje swój pomysł i widzę, że on przynosi dobre owoce".
Jak widać na pokazanych przykładach wolontariat może mieć wiele twarzy. Więcej ofert wolontariatu w krakowskich NGOs znajduje się w Punkcie Pośrednictwa Wolontariatu, prowadzonym przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie w ramach projektu „Pasja pomagania – rozwijamy wolontariat w Małopolsce” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
ul. Pomorska 8/4, 30-039 Kraków
tel: 12 412 15 24 rcw@bis-krakow.pl
Źródło: Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie