Kolejne darmowe zajęcia dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera w Chorzowie [RELACJA]
Fundacja Spectrum Liberi – organizacja pozarządowa działająca na rzecz dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami - informuje, że dzięki współpracy z gminą Chorzów oraz lokalnymi podmiotami gospodarczymi, kolejne śląskie dzieci cierpiące na spektrum autystyczne mają dostęp do darmowych, dodatkowych zajęć poprawiających ich rozwój.
Tym razem, w soboty, w chorzowskim Przedszkolu nr 26, ulica Ligonia 14, w ramach Programów Fundacyjnych Spectrum Liberi, 12 dzieci w wieku 2-8 lat bierze udział w zajęciach stymulujących rozwój psychofizyczny.
Grupy są podzielone ze względu na wiek i poziom funkcjonowania. Pod opieką doświadczonych pedagogów i wolontariuszy korzystają z zabaw logopedycznych, plastycznych i muzycznych.
- Dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera potrzebują stałej terapii. Ich nauka i rehabilitacja nie mogą być odsuwane w czasie. Wielu z nich ma ogromne problemy z podstawową komunikacją. Wiemy, że rodzice chcą, aby ich dzieci uczestniczyły w dodatkowych zajęciach, ale środki finansowe i trudności życia codziennego nie zawsze im na to pozwalają - mówi prezes fundacji Małgorzata Kolisko-Nagły i dodaje - Nasi podopieczni nie zawsze są zdolni do udziału w grupowych zajęciach z innymi dziećmi ze względu na ich zaburzenie. To jest oferta dla nich. Zapewniamy im odpowiednią opiekę i zabawę we współpracy z pedagogami i psychologami, którzy pełnią rolę naszych supervisorów. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy dzieci zaburzonych na ich wstępnym etapie rozwoju.
Zajęcia są wspierane organizacyjnie przez Urząd Miasta w Chorzowie w formie udostępnienia Przedszkola nr 26 oraz grupę wolontariuszy-studentów studiów nauczycielskich z regionu.
- Dziękujemy władzom miasta Chorzowa, w szczególności Prezydentowi Panu Andrzejowi Kotala i Wiceprezydentowi Panu Wiesławowi Ciężkowskiemu, że po raz kolejny dali, za naszym pośrednictwem, możliwości pomocy kolejnym niepełnosprawnym dzieciakom. - mówi prezes fundacji - Liczymy na kolejne podmioty, w szczególności na śląskie firmy i darczyńców, aby zapewnić ciągłość naszych działań. Finansowanie jest bardzo ważne. Bez darowizn nie mielibyśmy szans na realizację naszych programów, albo musielibyśmy je odkładać w czasie, co dla dzieci nie jest korzystne. Dzięki firmom MARABUD, KANCELARII FICINUS i W&J-BUD robimy pierwszy krok, za co im również serdecznie dziękujemy.
Pracownicy Spectrum Liberi wykonują swoje obowiązki społecznie i nie pobierają żadnych wynagrodzeń. Środki, które pozyskują na działalność pochodzą z darowizn i akcji charytatywnych, są potrzebne na zakup odpowiednich materiałów, z którymi dzieci pracują, opłacenie zewnętrznych specjalistów oraz działalność statutową, której celem jest realizacja kolejnych pożytecznych programów wspomagających.
- Ostatnio jeden z podopiecznych Spectrum Liberi powiedział pierwsze słowa. Kamil ma 8 lat. Dzięki ciężkiej pracy tego dziecka zaczął mówić. Wyobraźcie sobie jakie to jest wielkie szczęście i motywacja dla Jego matki. Jaka to musi być motywacja dla Kamila. Nasza firma chce w tym uczestniczyć i wspierać dzieci Spectrum Liberi. Mogą na nas zawsze liczyć. Robimy to po to, aby kolejne dziecko z autyzmem, dziecko niepełnosprawne mogło zaskoczyć siebie i swoich rodziców.” - powiedział Radosław Sprung, właściciel MARABUD Sp. z o.o. i Kancelarii FICINUS.
Kontakt z fundacją: tel. 503047266 lub mail: fundacja@spectrumliberi.org
Źródło: Fundacja Spectrum Liberi