Kolejna rewolucja Rafała Brzoski! Tym razem inwestycja w edukację
II edycja ogólnopolskiego konkursu stypendialnego za nami. Siedemnaścioro laureatów z całej Polski rozwinie swoje talenty w najbardziej prestiżowych uczelniach na całym świecie. Łącznie w obu edycjach konkursu Rafał Brzoska przeznaczy ponad 6 milionów złotych na edukację młodych ludzi.
Znamy laureatów drugiej edycji konkursu stypendialnego w Rafał Brzoska Foundation. Każdy z siedemnaściorga zwycięzców otrzyma indywidualne „szyte na miarę” wsparcie, które pozwoli na kontynuację edukacji na najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Tajwanie, Korei Południowej, a nawet w Indiach.
45 młodych stypendystów obydwu edycji konkursu może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami z obszaru nauk ścisłych, innowacji, sztuki, przedsiębiorczości i działalności społecznej.
W tym roku w procesie rekrutacji wzięło udział blisko tysiąc kandydatów. Jury stanęło przed dużym wyzwaniem, ponieważ finaliści już teraz mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Po rekomendacjach Rady Programowej i Mentorskiej, 25 kandydatek i kandydatów, poddanych wnikliwej ocenie, wzięło udział w osobistych spotkaniach z Rafałem Brzoską i Omeną Mensah – prezesem i wiceprezeską Rafał Brzoska Foundation. Wyłonili oni siedemnaścioro najlepszych kandydatów, którym przyznali roczne stypendia naukowe. Tym samym do 28 zeszłorocznych stypendystów dołączyło 17 kolejnych podopiecznych.
Nowi stypendyści
Wśród nagrodzonych stypendiami laureatów znajdują się wyjątkowe młode osoby, które odnoszą spektakularne sukcesy w swoich dziedzinach, a ich historie często obfitowały w bardzo trudne przeżycia.
Jest wśród nich znająca osiem języków, pochodząca z małej miejscowości pod Łodzią, Julia Lasiota, która dzięki determinacji i ciężkiej praca uzyskała pełne stypendium na Stanford University, doktorant historii Wiktor Babiński, który przy naszym wsparciu będzie mógł dokończyć swoje badania na Yale University czy wybitny matematyk Tomasz Ślusarczyk, studiujący na najlepszym uniwersytecie na świecie Massachusetts Institute of Technology (MIT).
W gronie stypendystów nie zabrakło osób uzdolnionych artystycznie. To Mateusz Mikołajczak – który dzięki swojemu wyjątkowemu talentowi muzycznemu został przyjęty na najbardziej prestiżową uczelnię artystyczną na świecie – The Juilliard School of Music w Nowym Jorku, Łucja Ulbrych – młoda tancerka, która zdobywa serca widzów na międzynarodowych konkursach i warsztatach baletowych, takich jak Royal Ballet School w Londynie oraz Youth American Grand Prix w Paryżu czy kilkunastoletnia Zoja Giza – uznana wiolonczelistka, która mimo młodego wieku odnosi spektakularne sukcesy zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych konkursach wiolonczelowych.
– Liczba zgłoszeń, które wpłynęły do tegorocznej edycji Funduszu Stypendialnego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że w Polsce nie brakuje wybitnie zdolnej młodzieży, która chce pogłębiać i wykorzystywać swoją wiedzę, by zmieniać świat na lepsze – mówi Rafał Brzoska. – Rozmowy z tymi niesamowitymi młodymi ludźmi, ich motywacja, dojrzałość, chęć zdobywania wiedzy na najlepszych światowych uczelniach, dają mi dużo radości. Jestem dumny, bo po raz kolejny wyłoniliśmy prawdziwe naukowe brylanty – dodaje prezes Rafał Brzoska Foundation.
Oprócz wybitnych studentów z obszaru nauk ścisłych i innowacji oraz sztuki, w gronie stypendystów znaleźli się również młodzi przedsiębiorcy oraz społecznicy, tacy jak założyciel Fundacji na rzecz Praw Ucznia Mikołaj Wolanin, którzy nie tylko wyróżniają się w nauce, ale również angażują się w różnorodne inicjatywy społeczne, prowadząc własne fundacje i wspierając potrzebujących.
POZNAJ WSZYSTKICH STYPENDYSTÓW →
– Przyznaję, że kilkoro kandydatów podbiło moje serce już po kilku minutach rozmowy. Do każdego podchodziliśmy bardzo indywidualnie. Braliśmy pod uwagę człowieka. Jego energię, jaki jest, jakie ma predyspozycje i zainteresowania, a nie jedynie wyniki w nauce, bo te były wybitne – mówi Omenaa Mensah, wiceprezeska Rafał Brzoska Foundation. – Do grona naszych stypendystów dołączyły kolejne talenty, którym będziemy kibicować i wspierać w dalszym naukowym rozwoju. Wierzymy, że „szyte na miarę” stypendia pomogą im spełnić marzenia i zdobywać najlepsze wyniki nie tylko na polskich, ale i na światowych uczelniach – dodaje Omenaa. – Mam tylko nadzieję, że nasi stypendyści po tym jak odbiorą najlepszą edukację na świecie, będą chcieli wracać do kraju i to właśnie oni staną się wizytówką Polski na arenie międzynarodowej.
A co u stypendystów z ubiegłego roku?
Warto wymienić osiągnięcia ubiegłorocznych stypendystów, którzy już dziś mogą pochwalić się wielkimi sukcesami. Julia Stankiewicz, pierwsza Polka w NASA, obecnie odbywająca staż w Jet Propulsion Laboratory (JPL) zajmuje się pisaniem algorytmu, który pozwoli na zautomatyzowane tworzenie map klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi czy powodzie.
Dwudziestoletni Filip Stasiak, który od dziecka marzył o tym, żeby zostać pilotem, a jego marzenie właśnie się spełniło. W tym miesiącu Filip zdobył, dzięki stypendium, upragnioną licencję pilota, a wcześniej musiał ciężko pracować fizycznie, aby spełnić swoje marzenia o lataniu.
Wśród naszych finalistów znaleźli się również Filip Piękoś, który zbudował i rozwija bezdotykową klawiaturę ZHELTA K6 dla osób niepełnosprawnych, Natalia Sauer, studentka 4. roku farmacji Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, badająca nowoczesne metody walki z nowotworami, czy zdobywca Studenckiego Nobla, Wojtek Szlasa, który prowadzi badania mające zwalczać nowotwory poprzez zastosowanie zmiennego pola magnetycznego.
Kolejną wyróżnioną jest Zosia Kierner, kończąca z sukcesem kolejny semestr na UC Berkeley, która jako pierwsza studentka w historii tego uniwersytetu w serii wykładów uczy studentów MBA i undergrad między innymi o tym, jak prowadzić fundację oraz jak zakładać biznes, który jest odpowiedzialny społecznie.
Wszystkim laureatom Funduszu Stypendialnego Rafał Brzoska gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych i niesłabnącej wiary we własne możliwości.
Witajcie na pokładzie Rafał Brzoska Foundation!
Źródło: Rafał Brzoska Foundation