Kolejna publikacja z cyklu "Poprzednicy dzisiejszych organizacji pozarządowych"
Ukazała się ciekawa publikacja Piotra Frączaka pod tytułem „Organizacje biorą władzę. Komitety obywatelskie 1914-1915". Autor poodejmuje się próby odpowiedzi na pytanie „Jak komitety obywatelskie powstające w Królestwie Polskim w latach 1914-1915 mają się do organizacji pozarządowych?”, wychodząc z założenia, że „budowanie tożsamości dzisiejszych organizacji i całego sektora bez odwołania do polskich tradycji społecznikowskich może być zadaniem trudnym".
Piotr Frączak przybliża nie tylko historię, ale i prezentuje tezy, które mogłyby być podstawą dyskusji o dzisiejszym społeczeństwie obywatelskim.
Prowadzi czytelnika przez historię Polski w okresie zaborów, wskazując na różne formy aktywności społecznej, analizuje ich struktury i sposób działania, zmieniające się znaczenie różnych pojęć itd.
Odpowiedź, czy warto sięgać po historię, aby zrozumieć teraźniejszość i umiejscowienie w niej różnych ruchów i inicjatyw obywatelskich, może znaleźć w ostatnim zdaniu książki: „Zbyt łatwo oceniamy formy samoorganizacji (np. komitety plebiscytowe) przez pryzmat „nasze” lub „obce”. A przecież samoorganizacja (wolność zrzeszania się) jest prawem przynależnym wszystkim, niezależnie od rasy, narodowości, wyznania…”.
Publikacja jest dostępna bezpłatnie: "Organizacje biorą władzę. Komitety obywatelskie 1914-1915".
Została przygotowana dzięki współpracy Spółdzielni Kooperatywa Pozarządowa i Stowarzyszenia Dialog Społeczny.
Jest ona kontynuacją serii zapoczątkowanej przez publikacje:
"Najstarsze zakony w Europie - rzecz o samorozwoju i przetrwaniu"