Kolejna noc walki z żywiołem: PCK dostarcza pilną pomoc dla mieszkańców zalanych regionów
Za nami kolejna noc, wypełniona działaniami na rzecz osób, poszkodowanych przez powódź: Ok. godz. 1 w nocy członkowie Grup Pomocy Humanitarnej PCK dostarczyli do Stronia Śląskiego 600 pakietów higienicznych, wspierając mieszkańców, którzy wciąż zmagają się z brakiem prądu. Równocześnie druga grupa została zadysponowana na wały Marszowice I i II, gdzie dostarczyła agregaty i oświetlenie. W Kątach Wrocławskich zorganizowano punkt ewakuacyjny. Trwają również dostawy wody butelkowanej do Oławy.
W nocy z 18 na 19 września członkowie Grup Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) dostarczyli kolejną partię pomocy do Stronia Śląskiego, które kolejną dobę boryka się ze skutkami powodzi.
Do miasteczka, które pozostaje bez prądu, trafiło 600 pakietów higienicznych, a także żywność, woda oraz apteczki, przekazane przez mieszkańców Białegostoku. Potrzeby mieszkańców Stronia pozostają ogromne – mieszkańcy podkreślają, że w pierwszej kolejności potrzebne są obecnie płyny do dezynfekcji oraz środki czystości. Grupa pozostaje w kontakcie z przedstawicielami lokalnych władz, planowane są kolejne dostawy celowanej pomocy, z priorytetem na zapewnienie produktów pierwszej potrzeby.
Równocześnie druga Grupa Pomocy Humanitarnej została skierowana na wały przeciwpowodziowe Marszowice I i II, gdzie zadysponowano dwa pojazdy z agregatami i oświetleniem. Sprzęt ten pomoże w dalszym umacnianiu wałów, które chronią Wrocław przed napływem wód powodziowych. Kolejna grupa dotarła do okolic Kątów Wrocławskich, gdzie doszło do niekontrolowanego zrzutu wody. Członkowie Grupy Pomocy Humanitarnej PCK rozstawili tam dodatkowy punkt ewakuacyjny, wyposażony w łóżka polowe, aby zabezpieczyć mieszkańców przed dalszymi zagrożeniami związanymi z podnoszeniem się poziomu wody.
Od wczesnych godzin porannych członkowie Grup Pomocy Humanitarnej PCK przygotowują paczki żywnościowe, gdy trwają ustalenia dotyczące logistyki dostarczania pomocy do najbardziej potrzebujących miejsc. Transport wody butelkowanej został również wysłany do dotkniętej tragedią Oławy. Woda zostanie natychmiast rozdystrybuowana wśród mieszkańców, którzy od dłuższego czasu zmagają się z brakiem dostępu do czystej wody pitnej.
Sytuacja jest trudna również w powiecie karkonoskim. Gmina Jeżów Sudecki oraz władze powiatu zwróciły się o pilną pomoc, w tym nosze, koce i łóżka, ponieważ wiele osób, których domy zostały zalane, wciąż przebywa na zewnątrz. Gmina potrzebuje również środków do dezynfekcji. Obecnie trwają prace nad zapewnieniem pomocy poszkodowanym w powiecie karkonoskim, a PCK działa, by jak najszybciej dostarczyć tam niezbędne wsparcie.
Trwają ustalenia dotyczące logistyki oraz kierowania pomocy do poszczególnych miejscowości dotkniętych powodzią, gdzie pomoc jest pilnie potrzebna.
– Członkowie naszych Grup Pomocy Humanitarnej działają bez przerwy, dzień i noc. To wielka odwaga i poświęcenie, gdyż warunki na miejscu są bardzo trudne, a każda akcja niesienia pomocy wymaga niezwykłej mobilizacji – tłumaczy Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Polski Czerwony Krzyż nieustannie monitoruje sytuację we Wrocławiu. Od wczorajszego popołudnia regularnie dostarczamy wodę butelkowaną oraz kanapki bezpośrednio do osób, pracujących przy wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych, aby wspierać działania ratunkowe na miejscu. Polski Czerwony Krzyż kontynuuje intensywne działania na terenach dotkniętych powodzią, ściśle współpracując z lokalnymi władzami i służbami ratunkowymi, aby dostarczać niezbędną pomoc humanitarną tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
– Skala potrzeb wciąż rośnie – dodaje Mikołajczyk – Dostarczamy tysiące pakietów higienicznych, wody, paczek żywnościowych, ale to dopiero początek. Mieszkańcy takich miejsc jak właśnie Stronie Śląskie, potrzebują pilnie dalszego wsparcia. Ogrom pomocy, która wciąż jest potrzebna, będzie rósł w najbliższych dniach, gdy poznamy realny poziom zniszczeń po powodzi. Tymczasem każda nawet wpłata ułatwia nam szybką reakcję i dostarczenie celowanej pomocy dokładnie tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – do rąk osób, które zmagają się z bezpośrednimi skutkami powodzi.
Źródło: Polski Czerwony Krzyż