Młodzi Europejczycy chcą wspólnej polityki imigracyjnej.
Podczas gdy kryzys długów w strefie euro pochłania uwagę mediów, polityka imigracji i azylu wciąż pozostaje nierozwiązanym problemem: Malta, Włochy i Grecja chcą, aby pozostałe kraje wspólnoty pomogły im udźwignąć ciężar napływu uchodźców, zaś politycy z Francji i Niemiec stanowczo się temu sprzeciwiają. Niemiecki minister spraw wewnętrznych kategorycznie odmawia jakiegokolwiek wspólnego działania Unii Europejskiej.
Młodzi Europejczycy są innego zdania: 78% z nich uważa, iż wszystkie kraje członkowskie powinny partycypować w przyjmowaniu azylantów. Taki jest wynik sondażu z cyklu European Youth Polls. Co więcej, badanie opinii ujawniło też potrzebę ogólnoeuropejskiej polityki w zakresie imigracji: 71% ankietowanych popiera pomysł ustalenia wspólnych zasad zamiast trwających rozbieżności pomiędzy regulacjami poszczególnych państw.
Ci ciekawe, nawet w dobie wysokiego bezrobocia wśród młodych respondenci opowiadają się w znacznej większości za tym, by rynki pozostały otwarte na pracowników z zagranicy (76%). Opinie są jednak podzielone, jeśli chodzi o to, kto powinien mieć swobodę przyjazdu do UE. Zapytani, czy powinny to regulować gospodarcze interesy Starego Kontynentu, 50% badanych uznało to za słuszne, podczas gdy 46% nie zgodziło się.
W sondażu wzięło udział 2352 młodych ludzi w wieku od 16 do 27 lat z 43 krajów Europy. Badanie opinii zostało przeprowadzone w dniach 13 – 26 września 2011 r. przez Europejski Parlament Młodzieży we współpracy z Fundacją Mercator.
Europejski Parlament Młodzieży (EYP) jest niezależną i apolityczną organizacją pozarządową działającą od 1987 r. Dziś jest jedną z największych platform debaty i edukacji politycznej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi. EYP składa się z sieci 35 komitetów narodowych, a jego przedstawicielem w Polsce jest EYP Poland.
Pobierz
-
Komunikat
pdf ・173.68 kB
Źródło: EYP Poland