ngo.pl to unikatowe na skalę światową zjawisko. Trudno znaleźć inne tak kompleksowe i stabilnie funkcjonujące witryny, które stanowiłyby ogólnokrajowe archiwum działań społecznych, a zarazem źródło wiedzy dla organizacji pozarządowych i platformę wymiany opinii. W grudniu mija 15 lat odkąd pod adresem ngo.pl opublikowaliśmy pierwszą wiadomość. Jestem zaszczycona, że razem z zespołem redakcji ngo.pl i wspaniałymi czytelnikami mogłam się przyczynić do rozwoju tego niezwykłego portalu.
Zaczynaliśmy od planowania flamastrem na kartce tego, co wydawało się nam najbardziej pomocne dla stowarzyszeń i fundacji: zakątek księgowy, prawo, informacje o konkursach grantowych… Aktualności pracowicie przepisywaliśmy z wycinków dostarczanych nam przez BORDO. Dziś ponad 80% wiadomości i ogłoszeń dodają do ngo.pl czytelnicy, używając swego konta w portalu. Dziennie to około stu informacji.
Na szczęście nie tworzyliśmy ngo.pl całkowicie z niczego: mogliśmy skorzystać z doświadczeń pozarządowej agencji informacyjnej FIPress oraz strony nonprofit.pl, budowanej już od roku 1997.
Od początku wierzyliśmy, że prędzej czy później internet stanie się świetnym, szybkim, tanim i łatwo dostępnym źródłem informacji, choć wtedy, przed rokiem 2000 nie było to takie oczywiste. Wydawało się nam, że internetyzacja kraju zajmie całą epokę. Komputery były drogie, a łącza słabe. Przypomnijmy, że pierwsza publiczna strona rządowa ruszyła w 1994 roku, a od 1996 roku udostępniono połączenia modemowe. Dziś tablety czy laptopy są w zasięgu niemal każdego, a bezpłatne wi-fi oferuje coraz więcej miejsc publicznych i prywatnych. Coraz więcej osób zagląda na strony ngo.pl po prostu przez swoje komórki.
Z niszowej strony dla kilkudziesięciu szczęśliwców, którzy mieli dostęp do internetu, ngo.pl stało się poważnym i niekomercyjnym portalem, od lat utrzymującym się w pierwszej dziesiątce witryn publicznych. Mamy ambicję pozostać kompleksowym, użytecznym i wiarygodnym internetowym poradnikiem dla podmiotów społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, by stowarzyszenia, fundacje i inne inicjatywy obywatelskie były silne, kompetentne i niezależne. Wierzymy, że dzięki nim życie codzienne w naszym kraju jest lepsze, a dobro publiczne staje się istotną wartością. Dlatego tak ważna wydaje się nam w ngo.pl wymiana poglądów. Uważamy, że w otwartej dyskusji mogą rodzić się dobre pomysły i nowe idee. Chcemy je przedstawiać. I wreszcie, nadal chcemy gromadzić wiedzę o tym, jak dużo jest organizacji w Polsce, jak się zmieniają, co się z nimi dzieje, jakie są ich problemy, czym się zajmują.
To wszystko jest możliwe nie tylko dzięki wsparciu wielu grantodawców i partnerów, takich jak Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja im. S. Batorego, CEE TRUST, sieć SPLOT czy OFOP, ale przede wszystkim dzięki Wam, szanowni czytelnicy i czytelniczki. To Wy, korzystając z usług i informacji ngo.pl, chwaląc nas i krytykując, nadajecie sens tej pracy. I mamy nadzieję na przeżycie z Wami co najmniej kolejnych 15 lat.
ngo.pl ma 15 lat!
W grudniu 2015 publikujemy teksty, infografiki, filmy, wywiady z tej okazji. Mamy nadzieję, że będziecie się cieszyć razem z nami!
Źródło: inf. własna (ngo.pl)