Żywność to temat nie tylko dla rolników czy ekologów. To kwestia dotycząca każdego i każdej z nas, naszych codziennych wyborów żywieniowych, lokalnych społeczności i globalnego systemu. Projekt Fundacji Agro-Pema-Lab „Kobiece Mosty” pokazał, że żywność to także świetny bodziec do wspólnego działania na przekór stereotypom, burzenia sztucznych podziałów i budowania mostów między kobietami mieszkającymi w miastach i na terenach wiejskich.
Siej ekologiczny ferment!
W ramach projektu 23 kobiety spotkały się, aby pogłębić wiedzę o systemie żywnościowym i zrealizować miniprojekt, którego centrum będzie właśnie żywność. Przez cały czas trwania projektu uczestniczki udowadniały, że poprzez wspólne działanie kobiet transformacja społeczna i ekologiczna jest możliwa. Efektem był nie tylko szereg działań na rzecz suwerenności żywnościowej, ale także publikacja “Kobiece Mosty - jak kobiety działają na rzecz lokalnej żywności”.
W publikacji znajdują się artykuły ekspertek na temat sytuacji kobiet z różnych środowisk, miejskich i wiejskich, a także ich zaangażowania w uprawę i promowanie lokalnej żywności oraz ochronę klimatu. Przedstawiono inicjatywy prowadzone przez kobiety z Węgier, Rumunii oraz Bośni i Hercegowiny. Pojawił się również głos uczestniczek programu Kobiece Mosty, omówiono dobre praktyki w zrealizowanych miniprojektach oraz zaprezentowano ich twórczość (koniecznie szukajcie aktywistycznych haseł rozrzuconych po publikacji).
„Kobiece Mosty - jak kobiety działają na rzecz lokalnej żywności” to także wyraz uznania dla wszystkich uczestniczek projektu, ale także wszystkich kobiet, które mimo codziennych obowiązków, każdego dnia podejmują wyzwanie i angażują się w kolejne, bardzo intensywne i owocne działania.
Mamy także nadzieję, że nasza publikacja zachęci do organizowania się, dołączenia do nas i podjęcia działań!
Pobierz publikację TUTAJ
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
O nas
Fundacja Agro-Perma-Lab to kobieca organizacja, której misją jest zmiana sposobu myślenia i mówienia o żywności oraz wzmocnienie głosu osób ją wytwarzających, w szczególności kobiet. Fundacja łączy odległe od siebie grupy i inicjatywy oraz współtworzy międzynarodowy ruch dbający o środowisko, sprawiedliwość społeczną i lokalne pożywienie.
Źródło: Fundacja Agro-Perma-Lab