Kobiety piszą o sobie i o sprawach, o których często się głośno w Polsce nie mówi – m.in. o menstruacji, edukacji seksualnej, położnictwie, aborcji, transseksualizmie i transpłciowości czy też o (niekiedy wątpliwym) przesłaniu popularnych bajek dedykowanych dziewczynkom. To pierwszy numer w historii pisma poświęcony płci oraz jedyny, który został stworzony niemal wyłącznie przez kobiety: autorki tekstów, ilustratorki i rozmówczynie.
Najnowszy numer Zupełnie Innego Świata stawia na odważną i ważką społecznie publicystykę. W artykule „Ani święte, ani dziwki” Paula Jaszczak mierzy się z chrześcijańskimi archetypami Maryi i Marii Magdaleny, a Żaneta Spadło sprawdza, czy bajki dla dzieci promują negatywne wzorce zachowań wśród dziewczynek i co na ten temat mówią badania. Natomiast Magdalena Luśka Żagałkowicz z Fundacji Serce Miasta pisze o kobietach w kryzysie bezdomności, dobitnie pokazując, że w niektórych sytuacjach płeć staje się przekleństwem.
Ten numer to także wyraz siostrzeństwa, którego tak często brakuje w debacie publicznej i komentarzach wymienianych przez panie w mediach społecznościowych. Tekst otwierający „Zupełnie Inne. O kobiecości” został bowiem napisany wspólnie przez wszystkie obecne członkinie redakcji, zaś okładka numeru to wspólne dzieło aż czterech ilustratorek.
Adam Nyckowski, redaktor naczelny pisma, w słowie wstępu podsumowuje: Mam poczucie, że w dzisiejszym świecie zależność – czy raczej współzależność – są definiowane negatywnie. Dominantą wydaje się być indywidualizm i budowanie siebie jako osobistej marki. To co najmniej dziwne, bo gdy z pokorą i realizmem podejdziemy do oczywistej kwestii, że tylko poprzez współpracę i wyłącznie razem jesteśmy w stanie zdziałać rzeczy wielkie, czy – może inaczej – po prostu dla świata niezbędne, to naturalnym wydaje się, że wektor ten powinien obrócić się o 180 stopni. Obserwacja uczestnicząca podpowiada mi, że to właśnie kobiety są forpocztą takiego myślenia, stwarzają międzyprzestrzenie i międzyczasy, budują świat wokół innych i z innymi.
W numerze znajdują się także cenne i wyczerpujące rozmowy z „kobietami czynu”: założycielką i prezeską Centrum Praw Kobiet Urszulą Nowakowską, współzałożycielką Fundacji Akcja Menstruacja Julią Kaffką oraz psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką kliniczną Angeliką Kołomańską.
Zupełnie Inny Świat to oddolna, zrzeszająca około 15 osób inicjatywa non-profit z siedzibą w Warszawie. To także kwartalnik społeczno-kulturowy, który już od 10 lat stanowi merytoryczną alternatywę dla pism młodzieżowych w Polsce. W najbliższym czasie ukażą się m.in. numery Finlandia i Ogień, a w dalszej przyszłości: Mężczyzna oraz Dziecko.
Źródło: Fundacja Zupełnie Inny Świat